1. türk basınında adı ''putin'in danışmanı''na çıkmış ama gerçekte çok da bir numarası olmayan faşist(yayılmacı+aşırı dinci) filozoftur.
    dugin, rusya-türkiye arasındaki gayrı-resmi bazı ilişkileri kurmak ve basına açıkamak için kullanılıyor. yandaş medya da rte'yi ve kendini pohpohlamak için böyle yüksek sıfatları dugin'e yakıştırıyor. ''bak biz böyle yüksek siyaset yapıyoruz amk'' demek için yani uşak gazeteci gazeteciliğin yapıyor işte. (örneğin: habertürk'e verdiği son röportaj)... diğer yandan fethullahçı suç örgütü de kendisininve perinçek'in popisini arttırdı çünkü tabanının fethulahtan rte'ye kaymasını istemiyorlardı (''moskof'' ve ''Solcu-kemalist'' ortaklığını bugün türkiye'yi yönetiyormuş gibi gösterip taban kaybetmemeye çaışıyorlardı).
    putin'in böyle bir adama danıştığına inanmak saflık olur. adam bir videosunda ortodoks-hristyanığa uymayan herşeyin(buna modern bilimlerin hepsini dahil ediyor) yasaklanmasını savunuyor ki daha neler neler... 1990'larda ''pamyat'' cemiyeti üyesiyidi (kendini ''faşist'' oarak tanımayan demokrasi ve komünizm düşmanı bir cemiyet), nasyonal-bolşevik parti'de de bir süre takıdı (rusya'daki burjuva darbeye ve sonuçlarına tepki olarak çıkan faşist bir eylem-sanat akımı), 2005'te başında olduğu avrasya gençik biriği'nin öncüllüğünde ''rus yürüyüşlerini'' tertiplese de tertip komitesi daha sonraki yıllarda avrasyacı dugin'den putin muhalifi göçmen karşıtı ırkçılara (nazi-dazlağımsı gruplar da dahil) kaydı. hakkında şöyle bir vikiden bozma madde de var.