alemdağ'da var bir yılan - sait faik abasıyanık - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.62)
alemdağ'da var bir yılan - sait faik abasıyanık
"...onun hikayelerini okuyup sokağa çıktığımız zaman bir evin damını, uzakta uçan kuşu, yaprakların arasından denizi görünce birileri arkamızdan 'hişt! hişt!' diye seslenecek."
- oktay rifat-

"...işte hikayelerimi nasıl yazdığımı şimdilik merak eden dostum, yarın incir çekirdiğini doldurmayacak mevzuları yazan bir hikayecinin iyi bir hikayeci olmadığını yazacağına göre, bilmem hikayem oldu mu? olmadıysa ne yapalım? bizim hikaye anlayışımız da böyle efendim."

diyen büyük yazarın ilk kez 1954'te yayımlanan hikaye kitabı alemdağ'da var bir yılan yeniden gözden geçirilerek yayına hazırlandı.

mektuplar, manüskriler ve gün ışığına çıkmamış yepyeni metinler sırada...


 1. yazıldığı döneme ve öykülerin türüne bakacak olursak çok akıcı ve güzel işlenmiş bir kitap. özellikle 'panco'nun rüyası' ve 'çarşıya inemem' öyküleri favorim. diğer öykülerin de asla geri kalır yani yok. yazar sürrealist tarafını bize gayet başarılı aktarmış.
  ayrıca kitap, bittikten sonra tekrar okuma isteği uyandırıyor.
  emrah serbes'in yazdığı 'hüzünlü piç' öyküsü ve turgut uyar'ın olduğu söylenen ama anonim olarak yazılan ''palyaço'' şiiri bu kitaptan esinlenilmiş gibi. yazarlar mutlaka bu öykülerin etkisinde kalmıştır benzerlikler sezdim.
  özellikle öykü severlerin mutlaka okuması gereken bir eser.