1. çanakkale-ezine'ye bağlı dalyan köyünde bulunan bir antik kent.
  bozcaada teknelerinin kalktığı odunluk iskelesine yakın bir yerde bulunmaktadır.

  mö 306'da büyük iskender'in komutanları tarafından iskender'i onurlandırmak için kuruldu söylenmektedir. doğu roma, doğuda genişlemeye başlayınca, ulaşım kolaylığı nedeniyle bu kentte büyümüştür. bu sebeple, konstantin, doğu roma'nın başkenti olarak burayı düşünmüş, ancak istanbul başkent olmuştur.
  ancak daha sonraları troas, romalı askerlerin emekli yerleşim yeri olmuş, bu şekilde varlığını sürdürmüş, zengin bir kent olarak yoluna devam etmiştir.


  etrafı 8 km'lik surlarla çevrili bir kent. teraslı bir şekilde planlanmış, değerli arkadaşlar, hemen hemen her roma kenti, taş ocaklarının yanına kurulmuştur. bu sebeple koçali köyünün yanında granit ocaklarından çıkan, taş sütunlar, troas limanından, ticaret amacıyla gönderiliyordu.

  bir yerde bir yazı okumuştum. yazıda şöyle diyordu bazı ölümlü kentler, ölümsüz kentlerin önünü açmak için yok olmalıdır. işte ölümlü troas, ölümsüz istanbul'un önünü açmak için sona erimiştir.
  ve en sonunda konstantinopolis kurulduğunda troas'ın yapımında kullanılan taş sütunler ve yapı malzemeleri, istanbul'a taşınmıştır.

  edit: yazmayı unuttuk, yapılan kazı çalışmalarında, imparator hadrianus'un yazdırdığı olimpiyat oyunları kurallarının bulunduğu yazıtlar da bulunuyor.