• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.18)
alien - ridley scott
görevini tamamlayarak dünya'ya dönmeye hazırlanan kargo gemisi nostromo'nun beş erkek, iki kadın ve bir kediden oluşan mürettebatı özel kabinlerinde uykudadır. bilgisayarların çevredeki bir gezegende yabancı bir yaşam türü tespit etmeleri üzerine uyandırılırlar. yasalar, akıllı olabilecek her canlının araştırılmasını emretmektedir. dallas (tom skerritt), lambert (veronica cartwright) ve kane'den (john hurt) oluşan ekip, gezegene gittiğinde terk edilmiş bir uzay gemisiyle karşılaşır. buldukları yumurta benzeri organizmaları incelerken, bir tanesi kırılır ve yengeç benzeri bir yaratık kane'in yüzüne yapışır. ekip gemiye döndüğünde ripley (sigourney weaver), kane'i içeri almakta tereddüt eder. karantina kuralları çok açıktır. fakat mürettebat, arkadaşlarını kurtarmak için bu sorumluluğu alır.


 1. ridley scott'ın 1979 yılında çektiği bilimkurgu filmi. izleyeni ciddi anlamda gerebilen filmlerdendir. daha sonra farklı yönetmenler tarafından 3 tane devam filmi yapılmış ve tümünde bu filmin de başrolündeki sigourney weaver oynamıştır. ayrıca ilk filmin gördüğü büyük ilgiden sonra bilimkurgu-korku sineması diye bir olgu ortaya çıkmıştır film dünyasında.
 2. serinin ilk filmi
  döneminde çok beğenilmiş olabilir, hayvan gibi imdb puanına rağmen -8.5- seri içinde en az beğendiğim film oldu kendisi
  !---- spoiler ----!

  film resmen karanlıkta geçiyor ve alien ı toplam 5 dk görüyoruz jkhlj

  !---- spoiler ----!
  seriyi merak edenler muhakkak izlesin, ama seriyi tamamlamayacaksanız pek gerek yok
  şu an izlemediğimiz prometheus ve alien vs predator filmleri kaldı
  hepsi bitsin kronoloji üzerine kafa patlatmaca
 3. izlemeye başlayınca yanlışlıkla ikinciyi mi açtım acaba diye düşündürdü fazla ortadan başlamış gibi hissettim ama sonra geçiyor o. korku filmlerine karşı ön yargılıyım biraz ama bilim kurguyla beraber güzel bir iş olmuş. 1979da çekildiğini de unutmayınca daha etkileyici oluyor.