allied - robert zemeckis - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
allied - robert zemeckis
romantik savaş türü müttefik filmi birbirine aşık olan iki apayrı insanı temel alıyor. istihbarat subayı max vatan 1942 yılında kuzey afrika’da düşman hattında savaşmaktayken, fransız direniş savaşçısı marianne beausejour ile tanışır. ikili hemen birbirlerine aşık olurlar. londra'da tekrar bir araya geldiklerinde ise aşkları savaşın büyük baskısına direnip direnememenin sınavını vermek zorunda kalacaktır.
filmin başrollerinde brad pitt ve marion cotillard yer alıyor. filmin yönetmen koltuğunda ise oscar ödüllü yönetmen robert zemeckis oturuyor.
 1. afişi ve tanıtımları filmi zerre anlatamayan bir başka örnek daha. ne savaş filmi, ne aksiyon, ne o ne bu...bildiğin ağır dram. etkiliyor mu? kesinlikle. ama ortalarda gözünüze hafif hafif batmaya başlayan mantık hataları finale beş kala öyle bir zirve yapıyor ki artık o saatten sonra sövsen olmaz...ağlasan ağlanmaz...inandıramadı yani. kısaca iyi bir konu, kötü bir senaryo, yine de oyunculukları ile ortalamanın üzerinde bir film diyebilirim.

  bir de o dönemin araba kapılarının ters tarafa açıldığını bu filmle öğrenmiş bulundum, allaalla!

  !---- spoiler ----!

  filmin düğümleri "yaptım ama sor bi niye yaptım" kadın klişesi ile çözülüvermiş...oysa o çocuğu doğurana, ajandan mutlu ev hanımına inanılmaz (!) metamorfozunu tamamlayana kadar tonla zaman vardı sanki kocişinle paylaşacak...

  !---- spoiler ----!
  mesut
 2. 2016 yılı yapımı, baş rollerinde brad pitt, marion cotillard, jared harris gibi isimlerin bulundukları 124 dakikalık film.

  !---- spoiler ----!

  film bir yerde neredeyse sıkıcı bir hal alırken bir anda eksen kayıyor ve daha dikkat çekici oluyor. fakat yine bir süre sonra bu durum da sıkıcı bir hal alıyor. brad pitt ve marion cotillard ikilisinin oyunculuklarına diyecek yok; fakat bu ikisini çıkarıp herhangi başka birilerini koyarsak filmi seyretmenin de bir anlamı kalmayabilir sanırım.

  fas'ta başlayan hikaye bir tür aksiyon filmi havası verdi. ajanlar, suikast, kandırmacalar felan. harika gidiyordu. sonra londra'ya döndüler. masa başı işleri. kız işi bıraktı, çocuk yaptı. çok güzel bir bebek. buraya kadar da güzel. şimdi noolacak?

  ikinci dünya savaşındayız; ingilizler fransız direnişçilere destek atıyor. bu yüzden yakışıklı pilotumuz sık sık fransa'ya uçuyor gizliden. derken istihbarattan bir haber; "aga, senin hatun alman casusu olabilir" diyorlar. hatta "olabilir" de demiyorlar "öyledir" diyorlar. aha, film şimdi başlıyor diyorsunuz. adam karısını yemlemeye başlıyor casus mu acaba diye. kız da açık vermiyor. bir süre sonra anlaşılıyor ki, evet, kız casus, güzel abim. sonra kız ağlıyor ve diyor ki "çocuğumuzu tehdit ettiler, yapmak zorundaydım, seni çok seviyorum." filmin sonunda da beklenen oluyor.

  şimdi, madem o kadar sevdiniz birbirinizi, bu işin içinden başka türlü çıkmanızı beklerdim. ikinizin kaçma serüveni tam bir film olabilirmiş. ben böyle bir son beklerken film bitiverdi. yazık oldu bebeğe.

  açıkçası, güzel bir konunun daha heder edildiği bir filmi izleyeceksiniz. yine de izlenmez diyemem. oyuncular iyi, konu da çok güzel aslında.

  !---- spoiler ----!

  filmin imdb puanı 7,1/10 olarak verilmiş. benim için de 7/10 olacaktır.