• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
allied - robert zemeckis
romantik savaş türü müttefik filmi birbirine aşık olan iki apayrı insanı temel alıyor. istihbarat subayı max vatan 1942 yılında kuzey afrika’da düşman hattında savaşmaktayken, fransız direniş savaşçısı marianne beausejour ile tanışır. ikili hemen birbirlerine aşık olurlar. londra'da tekrar bir araya geldiklerinde ise aşkları savaşın büyük baskısına direnip direnememenin sınavını vermek zorunda kalacaktır.
filmin başrollerinde brad pitt ve marion cotillard yer alıyor. filmin yönetmen koltuğunda ise oscar ödüllü yönetmen robert zemeckis oturuyor.
 1. afişi ve tanıtımları filmi zerre anlatamayan bir başka örnek daha. ne savaş filmi, ne aksiyon, ne o ne bu...bildiğin ağır dram. etkiliyor mu? kesinlikle. ama ortalarda gözünüze hafif hafif batmaya başlayan mantık hataları finale beş kala öyle bir zirve yapıyor ki artık o saatten sonra sövsen olmaz...ağlasan ağlanmaz...inandıramadı yani. kısaca iyi bir konu, kötü bir senaryo, yine de oyunculukları ile ortalamanın üzerinde bir film diyebilirim.

  bir de o dönemin araba kapılarının ters tarafa açıldığını bu filmle öğrenmiş bulundum, allaalla!

  !---- spoiler ----!

  filmin düğümleri "yaptım ama sor bi niye yaptım" kadın klişesi ile çözülüvermiş...oysa o çocuğu doğurana, ajandan mutlu ev hanımına inanılmaz (!) metamorfozunu tamamlayana kadar tonla zaman vardı sanki kocişinle paylaşacak...

  !---- spoiler ----!
  mesut