• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
Yazar kolektif
altyazı dünya sinema sözlüğü - kolektif
marilyn’den marlene dietrich’e,
costa-gavras’ın uydurması’ndan buñuel’in intikamı’na,
dreyer’in sineği’nden son bolşevik’e...

yüzlerce sözlük maddesi, tepetaklak bir sinema tarihi!

yayın hayatında 17. yılını tamamlayan altyazı aylık sinema dergisi, yoğun bir çalışmanın eseri olan dünya sinema sözlüğü ile karşınızda.

sinemaseverleri, tıpkı 2015’te yayımlanan türkiye sinema sözlüğü’nde olduğu gibi, gayri resmî ve resimli bir sözlük bekliyor. resmî tarih anlatılarında gölgede kalan, çeperlere itilen film, kişi, olay ve motifler altyazı’nın sözlüğünün merkezine oturuyor. bununla birlikte okuru, tanınan figür ve filmlere dair az bilinen, şaşırtıcı anekdotlar da bekliyor.

yüz yılı aşkın sinema tarihini baştan aşağı kat eden, birbirinden çok uzak coğrafyalara uzanan dünya sinema sözlüğü’nün sayfalarında 50 yazarın kaleminden 248 madde yer almakta. sovyet kadın montajcılardan kara listeye alınmış hollywood yıldızlarına, sinema tarihinin arka sayfalarında kalmış sinemacılardan dijital olanakların sınırlarını zorlayan günümüz yeni medyacılarına uzanan sözlük maddelerinde, tarihin kıyılarına izlerini bırakmış 500’ü aşkın film ve 700’e yakın kişiye değiniliyor.


 1. sözlüğün tam adı "Altyazı’nın Gayri Resmî ve Resimli Dünya Sinema Sözlüğü". gayri resmî tabirini sözlüğün emekçileri şöyle anlatmışlar:

  "Tarih yazımına bugüne kadar egemen olmuş beyaz, sömürgeci, heteroseksüel, eril sesten uzak bir dilin izini süren Altyazı’nın Gayri Resmî ve Resimli Dünya Sinema Sözlüğü alternatif bir kültürel envanter oluşturma denemesi. Sinemaseverlerin maddeler arasında dolaşarak kendi hayal güçleriyle şekillendirebilecekleri, yeni yol ve bağlar keşfedebilecekleri bir derleme."

  Altyazı’nın Gayri Resmî ve Resimli Dünya Sinema Sözlüğü, üç ay boyunca bayilerde kalacakmış.

  çıkar çıkmaz edindim ve o sayfadan bu sayfaya koşturmaya başladım bile. anektodlarla ve yazarların öznel yorumlarıyla dünya sinemasına başka bir bakış çok keyifli. sözlüğün emekçilerinden senem aytaç ve fırat yücel ile yapılan bir söyleşiyi de buraya bırakayım:

  Altyazı'dan Dünya Sinema Sözlüğü: Kültürel envanter oluşturma denemesi
 2. 2015'te derledikleri türk sinema sözlüğü ile beraber basarili bir calismaya daha imza atmislar. bugun elime gecti yeni kitap henuz detayli inceleyemedim ama gercekten guzel is cikartiyor altyazi dergisi. kitaplara erisiminiz sorunlu olabilir. anadolu'da sadece bir yada iki bufede sadece 2 kopya olarak geliyor. dagitim konusundaki eksiklerini giderirlerse daha genis kitlelere ulasacaklarini dusunuyorum.