• izledim
    • izliyorum
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
american crime story
amerika'da adindan soz ettiren cinayet davalarının konu olarak isleyecek olan american crime story’nin ilk sezonu amerikan futboluna damgasını vuran ünlü sporcu o.j. simpson’un eski karısı nicole brown simpson ve sevgilisi oldugu iddia edilen ronal goldman'i öldürmekle suçlandığı davayı konu alıyor. the people v o. j. simpson isimli ilk sezonunda, davanın kaotik atmosferi, gerçek görüntülerle her iki tarafın da bakış açısıyla izleyicilere sunuluyor. tarihte halk tarafından canlı olarak izlenen ilk dava olarak kabul edilen bu duruşmalar serisi aynı zamanda reality show’ların da başlangıcı sayılıyor. los angeles’ın en gözde ve sakin semtlerinden biri olan brentwood’da bir gün sabaha karşı ölü bir kadının bedenini gören mahalle sakininin polisi aramasıyla başlayan ve zaman geçtikçe tüm dünyanın en çok takip ettiği olay haline gelen davayı en ince detayına kadar konu alan dizide izleyiciler bütün karakterlerin kendi gözlerinden yaşananlara tanık oluyor. günümüze kadar uzanan medyatik değeri, yüzyılın en çok takip edilen davası olması ve karar anının şaşırtıcı sonucu baştan sona dizide izleyicilerin karşısına çıkıyor.


  1. ilk sezondaki o.j. simpson davasi ile amerika'daki irkcilik uzerinden mukemmel bir sezona imza attiktan sonra ikinci sezonda gianni versace'nin olumu uzerinden homoseksuellik temasinda bir cinayeti islediler. 3. sezonda hangi cinayeti isleyecekler diye merakla beklerken gecenlerde gelecek sezonun katrina kasirgasi sonrasi new orleans'daki bir hastanede yasanilan insanlik sucunu anlatacagini ogrendim. suc hikayelerini sadece cinayet ile iliskilendirmemeleri ve boylesine ilginc bir konuyu etik cevrevesinde isleyecek olmalari hosuma gitti. 3. sezonun adi katrina olacakmis ve pulitzerli eser five days at memorial - sheri fink dan uyarlama olacakmis. dizide donemin baskani george w. bush'u da gorecegiz.

    yapimcilarin amerikan korku ogelerini her sezon temalastirip olusturduklari american horror story yapimindan daha cok sevdim bu seriyi. korku ogeleri her kulturde farkli algilandigindan bazi sezonlari sevmemistim. suc hikayeleri ise daha cezbedici gibi ve daha evrensel bir kitleye hitap ediyor.

    edit: son olarak 4. sezon konusu olarakta monica levinsky skandalini isleyeceklermis. yayin tarihi belli olmasa bile ilgili bir kitabin senaryolastirma hakkini almislar.