1. Anatolian Rock Revival Project Türk Rock Müziği'nin o altın dönemini ve tüm bu grupları ve eserlerini hem Türkiye'ye, hem de tüm dünyaya tekrar hatırlatmak ve tanıtmak için doğmuş bir proje. Anadolu Pop ya da Anadolu Rock olarak bilinen müziğin hem yurt içinde hem de yurt dışında daha çok bilinmesini, dinlenmesini sağlamayı amaçlayan proje, müzikle görsel sanatları birleştirerek yeni bir dil yaratmayı hedefliyor. Kar amacı gütmeyen projede her hafta başka bir illüstratör başka bir şarkı için poster hazırlıyor. Posterlerin üzerinde yer alan QR kodlar sayesinde insanlar, akıllı telefonlarıyla şarkıları anında, sanat eserinin üzerinden dinleyebiliyorlar. Projenin amacı, dünyanın dört bir yanındaki duvarlara yayılıp bu kayıp dönemin müziğinin herkese ulaşmasını sağlayabilmek. Projenin fikir babası ve koordinatörü, son dönemin parlak reklamcılarından Gökhan Yücel.

  Şuan Youtube kanallarında ulaşabileceğiniz 72 videoları var. Topluluğa Ait hesaplar şunlar.
  Youtube
  İnstagram
  Facebook
  Twitter
  Behance'de de bir şeyler var
 2. paylaşımları gerçekten güzel. üç hürel'den selda bağcan'a uzanan geniş bir yelpazeleri var. umarım daha fazla kitleye ulaşırlar.
 3. türkiye tarihinin belkide en değerli şarkılarını yeniden canladıran proje. çoğunlukla 60lar ve 70ler progresif, saykidelik ve anadolu temalarının birleştiği eserlerden oluşuyor. batıdan etkilenilmiş parçalar çoğunlukta ama bu varolan intrensek değerinden hiçbir şey kaybettirmiyor aksine türkiye coğrafyasında farklı bir doku kazanıyor. yapılan şahane illustrasyonlar ise bu deneyimi tümüyle retro kılıyor, wallpaper olarak da kullanılabilir. gayet. başarılı.

  nasıl ve neden bu derecede iyi standartta olan eserler unut(tur)ulmuş benim için hala anlam veremediğim bir olgu fakat ödevimiz bu şaheserleri nisyan içinden çıkarmaktır. dinledikçe şunu farkediyorum: 2010lu yılların sonunda bile bireyciliğe ve toplumculuğa karşı korkudan bir tane bile değerli sanatsal eser verememiş toplumumuz her geçen gün daha kötüye tekamül halindeyken bu zamanın şarkıları bir ferdin psikolojisinin uçlarında dolaşabildiği gibi toplumun en itelenmiş dışarıda bırakılmış problemlerine inip onu irdeleyecek kadarda toplumsalcı. gerek soundu gerek sözleriyle keşke günümüzün ve geleceğimizin müzisyenleri bu bayrağı daha ileri taşısa en azından o iradeyi görsek, ne güzel olur.

  eğer siz de benim gibi radyoda çalan şarkılara bile tahammülü kalmamış biriyseniz dinleyiniz ve dinlettiriniz efem. yer yer hatırladıklarınız, çokça keşfedeceğiniz şarkılarla özgür zamanlarınızı türkçe müzikle doldurabilirsiniz. bu yüzden projede emeği geçen herkese şahsen herkes adına teşekkür etmek istiyorum, hatta yalnız bu proje değil, bununda dahil olduğu her girişim ve oluşuma. biraz kaptırdım heralde, duygusala bağladım. neyse başarılar diliyorum.^::)^
 4. bazı grupları ve kişileri daha çok sevdirmiş bazılarını da keşfetmeme vesile olan youtube kanalı.
  örnek vermek gerekirse:
  Fikret Kızılok & Tehlikeli Madde - İnsan mıyım, Mahluk muyum, Ot muyum (1974)
  Ersen ve Dadaşlar - Bir Ayrılık Bir Yoksulluk Bir Ölüm (1974)
  Mazhar ve Fuat - Nerde Hani (1971)
  Erkin Koray - Mesafeler (1973)
  Hardal - Nasıl Ne Zaman (1980) (az bilinen gruplardan biri daha.)
  Barış Manço & Kaygısızlar - Kirpiklerin Ok Ok Eyle (1969)
  Alpay - Kirpiklerin Ok Ok Eyle (1967)
  Özdemir Erdoğan - Gurbet (1972) (herkesin az çok bildiği şarkı ama özdemir erdoğana ait olduğunu buradan öğrendim mesela)
  Silüetler - Sis (1965)
  Yabancılar - Ağıt (1967)
  Selçuk Alagöz - Malabadi Köprüsü (1975)
  L.S.D. Orkestrası - Dönmeyen Sevgili (1967)
  Akvaryum - Bir Gün İhtiyarlarsam (1971)
  Grup A1 - Neptünlü Sevgilim (1979)
  Aziz Azmet - Hiç İstemem (1970)
  Grup Bunalım - Yeter Artık Kadın (1970)
  Moğollar - Dağ ve Çocuk (1970)
  Tülay German - Burçak Tarlası (1964) (adeta Jacqui McShee)
  Arif Sağ - Osman Pehlivan (1973) (''lambaya püf de'' olarak bildiğimiz şaheser.)
  Haramiler - Aya Bak Yıldıza Bak (1968)
  Derdiyoklar İkilisi - Ötme Bülbül (1984) (unutulmaması gereken insanlardan)
  İpucu Beşlisi - Heyecanlı (1976)
  21. Peron - Anlatamıyorum (1977) (anlatamıyorum)

  tebrikler, hiç sıkılmayacağınız mükemmel bir playlistiniz oldu.
 5. hardal gibi underrated bir grubu keşfetmemi sağlamış, illüstrasyonları ile ayrıca gönülleri çalan faydalı proje.
  kahlo
 6. illüstrasyonların güzelliği kadar biz gençlere bu eserleri dinleme fırsatı sunduğunu da unutmamak gerekir, tebriği hak eden projedir. farklı alanlarda benzer projeleri görme umuduyla beklemedeyiz efenim.