android - youreads 1. google tarafından satın alındıktan sonra dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi haline getirdiği açık kaynak kodlu mobil işletim sistemidir. açık kaynak kodlu olmasına rağmen google'dan (alphabet) başka dağıtıcı yok denecek durumdadır. bir diğer dağıtıcı amazon'dur.

  geliştirilme süreci ios ile beraber başladıysa da google vizyonsuzluğu yüzünden gerekli geliştirmeler ve standardizasyon bir çok durumda geç yapıldı. tasarım dili, güncelleme takvimleri, coğrafi bölgelerdeki satış ve market uygulamaları, farklı tip cihazlardaki (tablet, akıllı saat, tv, araç içi eğlence sistemi, vr) özelleştirmeler her zaman sorun oldu ve olmaya devam ediyor.

  donanım üreticilerinin sisteme sonradan eklemek zorunda kaldıkları parmak izi uygulamaları, ekranı ikiye bölme, sytlus (ekran kalemi) desteği gibi yetenekler sisteme native olarak eklenemedi veya çok geç eklendi. bu da haliyle donanım üreticilerine fazladan mesai ve masraf anlamına gelmektedir.
 2. dün itibarıyla nexus 5 telefonuma 5.1 sürümü gelmiş işletim sistemi. 5.0 da olmayıp da keşke olaydı dediğim birkaç özelliğin içim okunmuşçasına konulmuş olması mutluluk vericidir. ha bir de adettendir demek şart oldu. şarjda gözle görülür artış var normalde bir gün dayanırken üç gün dayanıyor şarj.
 3. samsung cihazları kullanıldıktan sonra hakkında peşin yargıya varılmaması gereken mobil işletim sistemi. diğer seçenekleri denemekte fayda var.
  ice
 4. (bkz: nexus 5) 'e iki gün evvel 5.1.1 sürümü gelmiş bulunmakta. ve bunu paylaşmak için hevesle girdim ve yine hüsran nidalarıyla geri döndüm mağarama iki gün evvel ey sözlük. boşlukta hissettim o an. bir de bu gün (bkz: android m) tanıtıldı, geliştirici modeli sürülmüş diyorlar. yakın bi gelecekte umutla bekliyoruz. hadi bakalım.
 5. nutella sürümünün 16 mayısta google io'da tanıtılması beklenen mobil işletim sistemi.
 6. kelime kökünü, eski yunanca'dan alır, insan kelimesinden türetilmiş olup insansı gibi bir anlam içerir.

  zeki varlıklar tarafından yapılmış, insansı makine tanımı yapabiliriz