angels in america - youreads

  • izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.67)
angels in america
hbo kanalı, tony kushner'ın müzikal sahne oyununu televizyona uyarlama fikri 2003 yılına denk gelir. fantastik dram gibi ilginç bir türü barındıran dizi, yayınlandığı yıllarda 6 bölümden oluşan mini seri olarak izleyicileriyle buluşmuş ancak sonradan 2 bölümlük dvd set olarak tekrar toparlanmıştır.

angels in america; ırkçılık, eşcinsellik ve adalet gibi konuları birleştirerek birden fazla insanın hikayesini aynı anda anlatmaya ve onların yollarının nasıl kesişebileceğini göstermek istiyor. bunu yaparken, aşırı sanatsal bir anlatım, fantastik öğesinin içeriğini oluşturan rüyalar ve düşler ile harika oyunculukları birleştiriyor. daha önce birçok hollywood filmi yönetmiş olan mike nichols'ın ilk dizi yönetmenlik deneyimi olarak gösterilsede aslında bu yapımın 2 bölümlük film tadında olduğunu söylemek mümkün. sahne oyunundan televizyona aktarıldığı için rüya ve düş bölümlerinin o tadda yapıldığını belirtmek gerek.

hbo'nun (hbo films) uğruna 60 milyon dolar gibi bir bütçe harcadığı bu yapımın konusuna gelirsek: prior (justin kirk) ve louis'un (ben shenkman) eşcinsel ilişkileri yıllardır sürmektedir. ancak prior'un hasta olduğunu louis'ten saklaması sebebiyle bu ilişkileri bozulacak ve louis'in onu terketmesiyle sonuçlanacaktır. ilişkilerindeki bu ayrılık sonrası prior her geçen gün ilerleyen hastalığıyla başbaşa kalmıştır; louis'te bir taraftan kendisini haklı görmek isteyecek ve yeni ilişkiler arayacak ama diğer taraftan da suçluluk duygusu ile baş etmek zorunda kalacaktır...


 1. gelmiş geçmiş en iyi mini dizi.
 2. yıllar yıllar önce şimdilerde eşcinsel olduğunu öğrendiğim bir arkadaşımın şiddetli tavsiyesiyle izlemiş ve beğenmiştim. meryl streep‘ in kendi rolüne ek bir papazı da canlandırması en çarpıcı detaylardandır.
 3. düşündüm düşündüm ve sonunda buldum bu diziyi nasıl izlediğimi. şöyle ki;

  sherlock sevgim yüzünden youtube’da sherlock ve dolayısıyla andrew scott ile ilgili şeyleri takip ediyordum.

  bi gün sabah uyanıp yine öylesine nette dolaşırken andrew scott ile bizim spiderman andrew’ün bir tiyatro oyunu karşılaştırmasını önerdi bana youtube.

  baktım, bi gay çiftin bankta konuşması. izledim ve hangisi daha güzel oynamış diye anlamaya çalışırken yorumlarda spiderman andrew’ün bu oyunu yıllarca oynadığını öğrendim.

  allah allah neymiş bu oyun falan derken angels in america olduğunu öğrendim.

  bu sefer oyunun başka sahnelerini metnini bulabilir miyim derken bi mini dizisinin olduğunu ve çok güzel olduğunu pek tabi ki ekşiden öğrendim.

  e sonra el mecbur, 6 saatlik diziye başladım ve bitirdim. yazarı sağolsun eşcinsellik, aids, ırkçılık, politizm, din ne var ne yoksa sığdırmış diziye. önce oyun sonra dizi yapılmış.

  dizide oynayan herkes muhteşem.çok büyük oyuncular harikalar yaratmış. görsellik harika. sadece jenerik müziği bile akılda kalıcı.

  ben sevdim. the normal heart gibi ama daha derin daha başka kafalarda.