anita sarkeesian - youreads

 1. gerek internetin çeşitli mecralarında, gerekse `ekşi sözlük`'te bu `mafya` bozuntusu `oportünist` `yalancı`yı savunan insanları gördükçe beynime kan sıçrıyor. bir de hala bu kadın ve çevresindeki çakallar "biz mağduruz!" diye ağlayarak çeşitli ezilmiş kesimleri kendilerine siper ediyor ve paraya para dememeye devam ediyorlar. `twitter`, bu kadının işe yaramaz organizasyonu ve destekçisi başka `taşeron şirketler`i "safety council" diye beslemeye devam ediyor; lakin içimizdeki ezik `liboş`lar hala gelip aynı masalları okumaya devam ediyorlar, en sonunda da kadının ermeni olmasına bağlamak üzere.

  işin drama kısmını geçip endüstriye dair dokundurmalar istiyorsanız iki paragraf atlayınız.

  bu `vidcon`'da gerçekleşen bir olay akabinde, `vidcon`'u düzenleyen dallama da en son kadından özür dilemiş. neden? çünkü `vidcon`'da `sargon of akkad` ismindeki bir başka youtuber'a sahneden sözlü tacizde bulundu kadın ve organizatörler ilk başta bu yapılanın yanlışlığını vurguladılar; "ama sargon seni taciz ediyormuş, bilmiyorduk abla" diye de özür dilemişler şimdi. çok sevdiğim bir youtuber olan `boogie2988`'a da sözlü bir sataşması olmuş terörist hanımefendinin, sonra ortalık durulmuş elbette ama `steven williams`'ın (boogie2988) dediği şey çok korkunç: "bu kadını gücendirmeye korkuyorum."

  anita sarkeesian hakkında ufak bir not düşeyim buraya, bu kadının kendi ifadesine göre "bir kadın ile aynı fikirde olmamak sözlü tacizdir." - yani bu kadını eleştiriyorsanız, kendisine tacizde bulunuyorsunuz. `polygon` gibi bok çukurları da bu halta destek oluyorlar haliyle.

  şurada `philip defranco`'nun konuyla ilgili toparladığı bilgiler mevcut:

  https://www.youtube.com/watch?v=Nxb2s2Mv6Pw

  şimdi bunlar, bu işin drama kısmı. ne gerçekten çaba harcamaya değerler ne de bu kadının yaptıkları yanında bir önemleri bulunuyor. bu kadının organizasyonu `feminist frequency`, yıllardır oyun sektöründe bir mafya görevi üstlenmektedir. özellikle işin medya kısmında. `gamergate`'te bir troll ordusu üzerine saldırıp seri olarak kendisine laf soktuğu için `birlemiş milletler`'e kadar çıkıp "internette taciz çok önemli mevzu hacılar - bir de oyun sektörü çok seksist!" ayağına yatıp bir sürü hibe para topladı bu kadın ve çevresindeki çakallar.

  şu an bir geliştirici firmaysanız ve belirli bir çapınız bulunuyorsa bu kadını stüdyonuza çağırıp reklam yaparsanız "müttefikler" sınıfına girip prim yapabiliyorsunuz belirli medya çevrelerinde. bu çok önemli bir nokta. bu kadının sevmediği oyun geliştiricleri, ki buna `ken levine` (`bioshock` serisi), `american mcgee` (`alice` serisi), `notch` (`minecraft`) ve `brad wardell` gibi isimler dahildir, ne kadar isim yapmış olursanız olun esamenizi okumuyor sözüm ona "gazeteciler" kısmı. zaten `gamergate`'in patladığı nokta da bu idi. bu sözüm ona haberciler ufak bir grup terapi grubu kurmuşlardı kendilerine ve oradan bayağı bayağı komplo teorileri üretip dizi birkaç gün içerisinde benzer içerikli "`oyuncular öldü`" başlıklı yazılar yayınlıyorlardı. böyle iğrenç bir sektörden bahsediyoruz. bu yüzden gerçekten internette bir lince mağruz kalmış insan sayısı bayağı fazla, bu sektörde yıllarını harcamış olup. bu kadın gibilerinin desteklediği türden firmalar ve bireyler yahut geliştiriciler ise asla umursanmayan gruplar olarak kalıyorlar, çünkü kaliteli materyal sunmak yerine sinyal vererek reklam yapmaya çabalıyorlar sürekli.

  kadının çektiği bazı videolarda oyunlardaki kalıplara dair doğru analizler yok mu, var. evet. fakat argümanları "batman'in pelerini yüzünden götü görünmüyor, erkeklere seksist yaklaşım yok" minvalinde seyrettiği için dalga geçmemek mümkün değil.

  elbette işin sektörel analizi daha derindir ve incelemesi uzun sürecektir. zira kendi kampanyasi ile aynı zamanda ayyuka çıkmış ve hedefleri daha belirgin başka bağış kampanyalarını taciz etmelerinden tutun, `zoe quinn` denilen ve mağdurluktan ev geçindiren işe yaramaz ile kurdukları `crash override network`'te taciz grupları toplamaları da dahil olmak üzere, sürekli saldırararak karalama kampanyası yürüttükleri ürünlere kadar çok pislik olay dönüyor. ve bunun iyi bir reklam ürünü olduğunu düşünen şirketler yüzünden de bu kadın mafyalık yapmaya, bariz bariz haraç kesmeye devam ediyor oradan buradan.

  bu insanlar, `kapitalizm`den para kazanıp `kapitalizm`e küfrederek salakları kendilerine inandıran `dolandırıcı`lardır. eğer yaptıkları her bok tepki veya destek çekmiyor olsa, hiçbir firma bu tiplerin olmayan bilir kişiliklerine ve olmayan diplomalarına binaen reklam malzemesi yapmazlardı.

  `gamergate`'in ekmeğini yiyen tipler bunlar işte. `liboş`ların, bu `mafya`ları mağdur ilan etmek için saydıkları her argüman elimizde kalıyor yıllardır.