• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.29)
anlat istanbul - kudret sabancı, ümit ünal, selim demirdelen, yücel yolcu ve ömür atay
istanbul ve gece. 5 hikaye. birbirinden çok ayrı gibi görünen bu hikayeleri birleştiren bir tek şey vardır. hepsi eski peri masallarına benzerler. bir çingene klarnetçiyi fareli köyün kavalcısı'na dönüştürür. kırmızı şapkalı kız bir mafya kuryesidir. cindirella ise talihsiz bir fahişe. katilinden kaçan ' dünya güzeli ' bir prenses beyoğlu ormanında 8. cüceyle karşılaşır. istanbul bataklığına yeni gelmiş bir kürt genci uyuyan güzel ile tanışır. 5 ünlü masal, istanbul gecesinde bir belirir bir kaybolur. sıradan hayatların içinde masalımsı pırıltılar yanar ve söner...


 1. bu film yıllardır en sevdiğim film, okuduğum en güzel masal kitabıdır. fakat az önce bir şey fark edip gülümsedim.
  sezen aksu'nun yanmışım sönmüşüm ben şarkısının klibini izliyordum. klipte gösterilen hayat kesitleri filme epey benzediği gibi, oyuncu kadrosunda da bir çok ortak isim var. klip sanki filmin alternatif final sahnesi gibi.
 2. kurgu,oyunculuk,kalite anlamında her seferinde bana 2004 yapımı mı şimdi bu dedirtir. küçük bir istanbul hikaye kitabı gibidir. tabiki tüm görmezden gelinen gerçekleriyle.
  mavi
 3. türk sinemasının en oturaklı, en emek verilmiş, en sistemli, alt yapısı ve masalsı alt metni en düzgün işlerinden biri. tüm güzelliği ve çirkinliğiyle birlikte istanbul anlatıyor, biz gözlerimiz fal taşı gibi açık onu dinliyoruz. gecenin ikiye yaklaştığı şu saatlerde gardı düşmüş zihnimi zorluyorum da bu kadar kaliteli ve bilindik oyuncuların bir arada olduğu başka bir filmi hatırlayamıyorum. altan erkekli, güven kıraç, çetin tekindor, şevket çoruh, erkan can, mehmet günsür, ismail hacıoğlu, nejat işler, fikret kuşkan, ahmet mümtaz taylan; özgü namal, nurgül yeşilçay, vahide perçin...

  aynı yıl crash - paul haggis diye bir film daha çekildi. birlikte anmamın sebebi işleniş açısından benzer yapıda olmaları. o filmde de birbirlerinden bihaber insanlar, kısa bir zaman diliminde, farkında olmadan birbirlerinin acıklı hayatlarına temas ediyordu hatta temas etmek bir yana, birbirlerinin hayatlarına "çarpıyorlardı". filmin ismi de buradan kaynaklanıyor olsa gerek. o film, o sene oscar'da en iyi film ödülüne layık görülmüştü. anlat istanbul da o filmden pek geride kalmıyor. neyse paragrafın akışını bozmayayım. istanbul anlattı biz dinledik; yönetmenler çekti* biz izledik.

  * ümit ünal'ın senaryosunu yazdığı film, kendisi dahil beş yönetmenin ortak çekimleriyle oluşturulmuştur.