anne rice

Kimdir?

anne rice, (d. 4 ekim 1941) abd'li yazar. ilk adı 'howard allen o'brien'dir. katolik bir irlanda asıllı ailenin ikinci kızı olarak dünyaya gelmiştir. anne ismini, okula gittiğinde adını söylemeye utanması nedeniyle kullanmıştır ve daha sonra da böyle tanınmayı tercih etmiştir. anne rice'ın eserleri goth akımında önemli etkiler yapmıştır. new orleans, louisiana'da doğan ve ömrünün büyük kısmını burada geçiren rice'ın birçok hikâyesi de bu bölgede geçer. anne rice, avrupa'da çeşitli üniversitelerde 'vampire literature studies'şeklinde kürsüler kurulmasına sebebiyet vermiştir.kitaplarının başlıca konuları vampirler, mumyalar ve cadılardır.yazılarında sado-mazoşist öğeler de bulunur. 1961'de stan rice ile evlenmiş, michele ismini verdikleri bir kızları olmuştur. michele 1972 yılında lösemiden ölmüştür. interview with the vampire'daki claudia adlı küçük bir kız çocuğu olan vampir kızın kaybettiği michele'e hem yaşı hem görünüşü bakımından benzediği ileri sürülmektedir. 1978 yılında christopher adını verdikleri bir oğulları olmuştur. romanlarından uyarlanan iki film: interview with the vampire, queen of the damned. ayrıca lestat, broadway müzikali olarak da uyarlanmıştır. yakın zamanda ateizmden çocukluk inancı olan katolikliğe dönüş yapan rice, isa üzerine romanlar yazmaya başlamıştır.


 1. yazarlığının ilk yıllarında erotik-fantastik kitaplar yazan daha sonra vampir edebiyatı'na giriş yapıp çok güzel aşk romanları yazan yazar.

  lakin kendisinin vampirleri hep toreador klanından olduğu için bir süre sonra sıkmaktadır bünyeyi. elbette vampire the masquerade haricinde vampir klanlarından pek bahsedilmese de anne teyzenin vampirleri hep sanatçıdır. ne bileyim bir tane şövalye olan, asker olan falan pek yoktur aralarında.

  tamam adam/kadın vampir olduğu için boş vakit denen olguya fazlasıyla sahip ama illa ki sanatçı mı olması gerekir? bilim adamı olsun, ne bileyim bir filozof olsun. olmaz ama... illa ki sanatçı olacak vampirimiz...
 2. dün (12.12. 2021) 80 yaşında hayatını kaybetmiş, vampir hikayeleri deyince akla ilk gelen yazar. oğlu sosyal medyadan açıklama yapmış:

  https://twitter.com/AnneRiceAuthor/status/1469921605216133121

  anne rice, kitaplarına malzeme bulmak, esinlenmek, ilham almak için mistik olayların günlük hayatla iç içe olduğu, bu tür efsanelerin sürekli konuşulduğu new orleans'ta yaşıyordu. gelecek yıl onun anısına bir şenlik düzenleyeceklermiş new orleans'ta. ne güzel bir şey olacak kim bilir.
 3. hayatı boyunca aynı vampirin ekmeğini yemiş yazır. anne rice ölmüş ama lestat ölümsüz. sanıyorum yıllar boyunca yazdığı serinin ilk romanıydı vampirle görüşme. filmi de büyük sükse yaptı. anne rice yıllar boyunca vampir hikayeleri yazdı ama tarza yeni bir soluk getirdi. yazdığı hikayeler alışıldık korku edebiyatı değildi çünkü. aşklı falan duygusal hikayelerdi. vampir edebiyatına getirdiği bu yeni soluk sanıyorum twilight serisinin de yolunu açtı.
  rice'ın kitabını okumuştum, filmi de izledim. kötü değillerdi ama netice itibariyle vampir hikayesi. okurken bir gülme geliyor bana. fantastik sayılabilecek edebiyat içinde vampir hikayeleri pek tercihim değildir.
  yine de ölümüne üzüldüm. madem gitmiş bu dünyadan; kitabı okuduktan sonra ondan gelen ilhamla sting'in yaptığı moon over bourbon street şarkısıyla veda edelim kendisine .
  bana kalsa şarkı anne rice'ın külliyatından daha güzel.