anne with an e - youreads

  • izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.33)
anne with an e
lucy maid montgomery’nin ‘anne with green gables‘ kitabından uyarlanan dizide, anne ve babasının ölümü ile kimsesiz kalan bir kızın hikayesini konu ediyor. anne shirley, anne ve babasının ölümü sonrasında kimsesiz kalan bir kızdır. hayatına bir yön vermeye çalışan küçük kız, yaşadığı tatsızlıklardan sonra evlenmemiş yaşlı bir kadın ve onun erkek kardeşi ile birlikte yaşamaya başlar. green gables kasabasındaki yeni hayatına alışmaya çalışan anne, sevgi dolu kalbi ve zekası ile karşısına çıkan zorlukların üstesinden gelmeye çalışır.

beyazperde.com


 1. kırlar, çiftlik hayatı, olmayan elektrik, aynı tezgahta yıkanan bulaşıklar ve çamaşırlar da gözümden kaçmadan, şahane güzellikteki atlar; komşuluk, dostluk, dedikodu... bir sürü sıradan karmaşa nasıl da gözümüze ve gönlümüze hitap eder oldu. herkes de olduğu gibi ben de 1900' lü yılların başında yer almak istedim.

  bir açıdan anne'yi kendime benzettim durdurak bilmeden konuşması ile. bir yandan kurduğu hayaller. sahi hayal kurmayı unutmuşum, onca acı ve travma ile hayal gücü sayesinde baş edip kurtulabildi. pek çoğumuz gibi aslında. şu zamanın güçlü pek çok insanı zamanında geçtiği o yollardan unutarak baş edebildi.

  ırk ayrımına, homofobikliğe, sınıf ayrımına el atıvermiş yine dizi, dönem dizisi olmasının dışında. bunlar aslında hep hayatımızda vardı, dersini yüzümüze vuruyor. anne'nin neşeli hallerini ben de sevdim, anlamaya çalıştım, hayran kaldım. ama rahatsız edici bir egosu var bu kızın. bazılarınız değinmiş. o derece yokluktan gelen insanların manasız şımarıklığını bugün bile anlamam zor benim. ve hâlâ hırslı insanlarla hayatımda ciddi bir çizgi olabiliyor. bu kısmı olmasa daha çok benimseyebilirdim belki. ama şımarıklığa tahammül edemiyorum. yoklukla sınav vermiş insanım ben de yeri gelince. diğer tüm yoklukla sınav vermiş insanların içten içe her şey benim olmalı tavrına anlayış ile yaklaşamıyorum. bir yerde de diziyi bu yanı olmadan yorumlayanları samimi bulamıyorum ben açıkçası.
 2. sürükleyici, sıcak bir hikaye anlatılıyor. karakterlerin yaşadığı coğrafya, dizideki insanlar hepsi nedense çok güzelmiş gibi geldi bana. diziye "bakmaktan" yüksek keyif aldım.

  ara ara tekrarlara düşülmüş, önemli meselelere illa ki dokunalım diye uğraşılmış ama gene de güzel. bölümler arası kalite farkı sık sık değişen yönetmenler ile de alakalı sanıyorum. trailer