1. en güzel yemeği o yapar yuppiçiküpğ
 2. (bkz: hüseyin atlansoy)
  iyi günler ilerde anneanne
  iyi günler ilerde
  bense yirmidört saatlik
  günlerdeyim anneanne

  rüyalarında senin ne kıyamet kopuyor
  ne de bir gül düşüyor dalından
  sen böyle istersin bilirim
  gülümseyerek anneanne

  oysa ne sarışın kızlar
  göz kırpıyor esmer delikanlılara
  ne de ortadoğu
  bir gül bahçesi oluyor

  yine de iyi günler
  ilerde anneanne
  esmerliğimiz
  kıyamet herkese

  halime bakıp üzülme anneanne
  bir bakarsın dayımla beraber
  ortak bir iş kurar
  belki bir süpermarket açarız

  ne dersin, kasada da
  muzaffer durur, gülümseyerek
  yok yok olur, dandy, pop-corn
  ve kalve çorba satarız.

  kahrolsun amerika deriz sonra
  kahrolsun fransa çin ve mançurya
  kahrolur biz böyle deyince
  devr-i daim düzeniyle dönen dünya

  mançurya da kahrolur
  niye kahrolacaksa

  anneanne, müzmin
  başağrılarım artıyor
  işte yaşamak bu deyip dostlar
  müttefiklere gülümsediğinde

  anneanne, ah anneanne
  çıkış yok ve bu tereke
  rahmetli dedemin yüreğinden
  daha eski bir mesele

  yüreğimiz bölüştürülemez
  iyi günler ilerde

  sade ekmeği bildiğimiz
  günler geçmişte
  ve güzeldi anneanne
  şimdi ekmek dile gelse
  boğazımızdan geçişine
  utandığını söylerdi

  iyi günler yok!
  iyi günler yok anneanne

  kıyamet bize
  kıyamet bizekıyamet bize

  kıyam/et bize

  (hüseyin atlansoy)
 3. özlediğim yegane insan.

  annemle babam ayrılınca yanına taşınmak zorunda kalmıştık. hatırlıyorum da o zamanlar hiç istemiyordum onunla yaşamayı. tanıdığım diğer insanlardan farklıydı. kimseyle derdini paylaşmayan, dışarı çıkmayı sevmeyen, sessiz bir kadındı benim gözümde. bana anılarını anlattıkça neden böyle yalnız kaldığını anladım. zamanla hayatımdaki en önemli insan oluverdi. bana her zaman çalış kızım çalış kimseden fayda yok derdi. dershaneyi, okulu ekince bile onun yanına giden bir çocuktum. onunla yaşadığımız süre boyunca hep hastaydı. her gece allaha onu benden almasın diye dua ederdim. yalvarışlarım dinlenmedi.

  onu kaybettiğimiz sene liseye geçiş sınavına hazırlanıyordum. bir hafta sonra sınavım var diye öldüğünü benden sakladılar. cenazesine bile gidemedim. çocuktum çünkü benden beklenilen o aptal sınava girip yüksek bir puan almalıydım.

  11 sene oldu ve ben hala rüyalarımda onun baska bir şehirde yaşadığını, aslında kanser tedavisi olmak için gittiğini ve sonunda iyileştiğini görürüm.

  arkadaşlarıma anlatırken, hala yaşıyormuş gibi konuşurum ondan.

  sesini unutmaktan öyle korkuyorum ki.
 4. hayatımdaki en önemli kişidir. bir kadın, bir birey olarak ne biliyorsam hepsini ondan öğrendim. kişiliğimde en önemli paya sahiptir.
 5. benim için ömürdür. kendisine hitap ederken ömrüm diye hitap ederim. öyle bir kadın ki en mutsuz anımda bile beni deli gibi mutlu eder, sevgisini gösterir, kahkaha attırır. bir anneanneden daha fazlası olabilir. ellerindeki, yüzündeki her kırışıklık bir olayı ifade eder aslında.

  şu sıra yüzünde gördüğüm yaşama isteksizliğine, ölüm arzusuna dayanamıyorum. ah bilmiyor ki torunu için ne ifade ediyor, bilse yürümez haliyle koşmaya başlardı. dün annemin söylediğine göre doktoru en fazla 3 yıl ömür biçmiş kendisine. yok dedim benim anneannem daha uzun yaşayacak. kim inanır bu yalancı doktora!

  ve itiraf etmeliyim onun hakkında şu an şimdiki zaman kipiyle yazarken bir süre sonra -di'li geçmiş zaman kipiyle yazmaktan çok korkuyorum.
 6. kimi zaman varlığımı sorgulama sebebim. olmasaydım olur muydu acaba?
 7. anneannem futbol hastasıdır özellikle premier lig, koskoca kadın bile kaliteden anlıyor. kendisinin kapı zili çalış tarzı vardır seri sekilde iki kere. hergün banko koltukta uyuklar. aşırı tutumlu bir insandır. romatizma problemleri var ama genel olarak taş gibi kadın.
 8. çok çok özlediğim insan. çeşitli çorbası vardı adını biz koymuştuk içine bulduğu her şeyi atıyor diye o çorbanın tadını, mis kokulu ellerini, yufka yüreğini o kadar çok özledim ki. geceleri onunla yatardım şimdi o da ışıklar içinde yatsın, umarım çok iyisindir canım benim.
 9. çeşit çeşit memleket gezdim, michel yıldızlı şeflerle tanışıp, onların elinden çıkan yemekleri yedim. ulusal ve uluslararası gastronomi yarışmalarında ödüller aldım.

  ne ben ne de o michel yıldızlı şefler asla senin yaptığın gibi tarhana çorbasını yapamadık. seni çok özledim anneanne. keşke eski günlerde ki gibi kilerden tarhana kavanozunu çıkartıp bana çorba yapsan.