1. balıkesirin, edremit ilçesindeki, altınoluk mahallesi'ne 2 km mesafede bulunan, avcılar köyü sınırları içinde bulunmaktadır., troas antik kentine bağlı bir kent idi.
  assos ve edremit kentleri arasındaki köprü görevi yapmıştır.
  tarihte, aresas destanında bu kentin adı geçmekte ve vergilius kenti, frigya kenti olarak destanda anmaktadır.
  bu kent kaz dağlarının eteklerinde bulunduğundan, kerestecilik, keresteye bağlı donanma gemileri yapımında önemli bir kenttir.
  burada çıkan eserler balıksir müzesinde sergilenmektedir. bu şehrin en seveceğiniz tarafı ise ören yerinde kazılmış ve kazılmaya devam edilen kocaman mozaiklerdir.
 2. izmir yolu üzerinde arabanızı park ederek, kolaylıkla gezebileceğiniz bir noktadadır. oradan birilerine sorsanız size yerini gösteremez ama olsun, siz konum uygulamasıyla elinizle koymuş gibi kolayca bulabilirsiniz. yine de yapılan kazı çalışmalarının sizi hayal kırıklığına uğratacağına eminim. gittiğinizde sizinle ilgilenen bir allahın kuluyla karşılaşamazsınız. ben gezdiğimde her şey büyük bir başıboşluk içindeydi.
  o kazı alanı ve o bölge için söyleyeceğim en önemli şey, bütün bir tarihi dokunun bir avuç yazlıkçının keyfine göre rezil edilmiş olmasıdır. oradaki birkaç kişiyle konuştuğunuzda anlayacaksınız ki, o bölgede yapılan bütün o yazlık evlerin altında koca bir tarih yatmaktadır ve kişiler evlerini yaparken karşılaştıkları her türlü tarihi eseri gerçek anlamda yok ederek yazın birkaç ay kalacakları evlerinin inşaatına devam etmektedirler. herhangi bir şeyi duyursalar evlerinin ya da sitelerin, artık her ne ise, inşaasının devam ettirilmesi mümkün değildir çünkü.
  bütün bunlara tanık olmak insanın içini nasıl bir sıkıntı ve usançla dolduruyor, tahmin edersiniz.
  hero