anthem - ayn rand - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
Yazar ayn rand
anthem - ayn rand
ben, ayn rand tarafından kaleme alınmış, ilk kez 1938 yılında yayımlanmış bir bilim kurgu romanı. ayrıca türkçe, ben adının yanı sıra ego adıyla da yayımlanmıştır. eser, zamyatin'in ünlü romanı biz ile büyük benzerlikler taşımaktadır.

''what is not thought by all men cannot be true…what is not done collectively cannot be good.''
 1. konu ayrı bir lezzetli, içerik ayrı bir lezzetli, dili ayrı bir lezzetli, hem de çok lezzetli.

  tercih etmeyi, tercihte bulunmayı bir suç haline getiren kafa yapısı üzerine. özgür iradeyi, benliği, kitabın diğer adı egoyu yok etmenin gerekçelendirilmesi üzerine.
 2. beni hayalkırıklığına uğratan eser.

  kısa, öz, anlatmak istediğini anlatma açısından oldukça başarılı ve net. fakat birkaç ayımı yalnızca bu türde eserler okuyarak geçirdikten sonra bende beklediğim etkiyi uyandırmadı. açıkçası ayn rand'ın kitabın editlenmiş versiyonuna yazdığı önsöz kitabın kendisinden daha lezzetliydi bence.

  tüm bunlara ek olarak, her ne kadar kitap ilk basıldığında günümüzdeki kadar bayık bir konsept değilse de, bu tarz kurgularda "aşk"ın önemli bir yer tutup, rehber konumunda bulunması beni rahatsız ediyor artık. sıkıldım. yeter.

  ayrıca, türkçe çevirisini çok acemice buldum. çeviren arkadaş, mananın kaymasını vs. önemsemeksizin, paldır küldür çevirmiş.