• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.63)
apocalypse now - francis ford coppola
yüzbaşı willard (martin sheen), vietnam’da amerikan ordusuna başkaldıran ve vahşi yöntemlerle bir orman kabilesini yöneten albay walter kurtz’ü (marlon brando) bulup öldürmekle görevlendirilir. kurtz’ün izinde, insan yüreğinin karanlığıyla savaşın gerçekliği arasında kalan yüzbaşı willard, çok geçmeden sonsuz bir kabusun içine sürüklenecektir.
  1. francis ford coppola'nın 1979 yapımı savaş filmi. joseph conrad'ın heart of darkness adlı romanından sinemaya aktarılan yapım, çekilmiş en iyi savaş filmlerinden biri olarak kabul edilir. mesela filmde napalm bombardımanı yapılan sahnede gerçek napalm bombaları kullanılmıştır. bu sahnenin akabinde filmle özdeşleşen bir repliği, "i love the smell of napalm in the morning" duyarız robert duvall'ın ağzından. normalde 1,5 ayda tamamlanması beklenen filmin yapım aşaması yaklaşık 1,5 sene sürmüştür.

    the doors'un the end şarkısıyla açılır bu film.
  2. vietnam bozgunu ve sömürge karşıtı hareketlerin yükselişinin yankısıdır bu film. bence copolla bu filmde hümanizmi ve kapitalist medeniyeti eleştirmiştir, ''hümanist, medeni ve gevşek olduğu için'' batı kültürünün asya ve ortadoğu kültürüle baş edemediğini savunmuştur. hümanizm açısından ise suç ve ceza'da işlenen mesajın tam tersi savunuluyor.