1. hedeflenen başarı ile sonuçlanan 12 apollo görevinden yalnızca biri. ancak dünya dışında başka bir gök cismine yapılan ilk insanlı uçuş olması itibariyle tarihe geçmiştir.

  uçuş görevi 2 modülden ve üç mürettebattan oluşuyordu: görev komutanı neil armstrong, komuta modülü pilotu Michael Collins ve ay modülü pilotu dr. aldrin ^:Edwin "Buzz" E. Aldrin, Jr.^

  önceki apollo görevleri; modülü atmosfer dışına fırlatma, uzay yürüyüşü, yörüngeye oturma, boşluktayken modüllerin buluşturma ve kenetleme gibi testleri içeriyordu. nasa, apollo 11 görevinde o ana kadar test ettiği tüm birikimi uygulayacağı bir görev hazırladı. bu sefer kararlıydılar. o aya ayak basılacak.

  modüller dünyadan fırlatılacak, ay modülü yörüngede komuta modülünden ayrılacak, ay yüzeyiyle temas sağlanacak, mürettebat uzay yürüyüşüne çıkıp yüzeyden örnekler toplayacak, modül yüzeyden kalkıp yörüngedeki komuta modülüyle tekrar buluşacak, kenetlenecek ve el ele dünyaya geri dönecek. film gibi... tüm bunlar 50 sene önce oldu. göt cebimizde taşıdığımız, sağa sola fırlattığımız akıllı telefonlardan onlarca kat daha düşük işlem kapasitesine sahip dönemin süper bilgisayarları yardımıyla.

  görev başarıyla tamamlanmıştı. yörüngeye yerleşilmiş; ay modülü ayrılırken komuta modülünde kalan Michael Collins, armstrong ve dr. aldrin'nin arkasında su dökmüş; armstrong ay yüzeyinde çılgın atarken, dr. aldrin kameraya almıştı. düşününce, dr. aldrin'in yerinde olmak istemezdim. onca iş yapıp modülü aya indiriyorsun, sonra armstrong'un laylaylomunu kameraya alıyorsun. o popi oluyor ve tarihe adını yazdırıyor. ya Michael Collins?

  üç astronot tek parça ve sağlıklı bir şekilde dünyaya geri dönmeyi başarıyor. görev sonunda armstrong'u bekleyen evrak işleri var. doldurduğu gümrük belgesi bunlardan biri. "Any other condition on board which may lead to the spread of disease" sorusuna verdiği yanıt ise hayli enteresan: "TO BE DETERMINED"

  ayrıca: (bkz: magnificent desolation walking on the moon 3d - mark cowen)
 2. apollo görevlerinde yer alan astronotlar, uzaydan ve yeryüzünden binlerce fotoğraf ve video çekti.

  grafik sanatçısı Kipp Teague, nasa'dan da aldığı destekle arşivlediği orijinal görselleri renklendirme ve netleştirme gibi dijital tekniklerle yeniden ele almış. bu çarpıcı arşivi flickr üzerinden bizlere açmış.

  Project Apollo Archive - flickr
 3. Meşhur fotoğrafta ki yansımanın en net hali; insanın buzz aldrin gibi fotoğraf çeken arkadaşı olsun :)