arabadakiler - patrick white - youreads

    • okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
arabadakiler - patrick white
arabadakiler, nobel edebiyat ödüllü patrick white’ın roman sanatında zirveye ulaştığı dönemin başyapıtı.

miss hare bir zamanların büyülü xanadu’sunun harabeleri arasında dolanırken yerli bir ressam ve yahudi bir mülteci ile karşılaşır. mrs. godbold’un da ekibe dahil olmasıyla birlikte “arabadaki” dört karakteri ortak bir yazgıda kenetleyen yolculuk başlar. geçmişte her biri çeşitli şekillerde dışlanan ve incinen bu dört karakterin kurtuluşu aradığı yolculuk nazi almanyası’ndan avustralya kırlarına, kabbala geleneğinden çarmıha geriliş mitine uzanacaktır. geniş bir kültürel coğrafyayı insanî bir ışıkla aydınlatan arabadakiler kolektif hafızadaki acı verici deneyimleri sanatsal bir imkâna dönüştürmenin yolunu arayan bir başyapıt.

“ancak büyük yazarlar eserlerinin onlardan bağımsızlaşmasına ve kendilerinden daha büyük bir varlığa kavuşmasına izin verirler. patrick white da bu yazarlardan biri.”
davıd malouf


“white’ın arabadakiler romanı bir araya geldiklerinde bir insan ve bir toplum meydana getiren dört yetiyi simgeliyor.”
carolyn blıss
  1. iletişim yayınlarından murat belge çevirisiyle çıkmış, orjinal adı "riders in the chariot" olan psikolojik kurgu türünde bir kitap.
    bugün d&r'da şöyle bir göz göze geldik ama ayrıntılı inceleme fırsatım olmadı. okuyan bilen varsa yorumlarını esirgemesin.