1. yozgata ait çok değişik bir yutmalık yemek genellikle kar yağdığı zamanlarda bütün aile bireylerinin sofranın etrafına toplanması ile yenilir daha doğrusu yutulur.
  öncelikle hamuru yapılır bir tepsiye dökülür hamur puding veya jöle kıvamında olur ve tavuk veya hindi suyu ile hazırlanan acılı salçalı çorbası yapılır. servis şekli; çorba bir kaseye doldurulur ve tepside ki hamurun orta kısmında kase için bir yer açılır arabaşı yutma işlemi başlar.
  bana kalırsa çok sağlıksız bir yemek hamur yutulur mu ya.,

  edit: konya, kayseri, karaman bölgelerinde de yapılan ve yutulan yemek.
 2. hamurlu hali bir kere üstümde denendi, yok arkadaş, geçmiyor boğazdan:/ hamursuz halinin insanı dinçleştirme özelliği var ama acı seviyorsanız.
 3. bolge gecim kaynaginin beslenme kulturunu nasil etkileyebileceginin guzel bir ornegidir. ic anadolu kulturunde neredeyse tum illerinde vardir arabasi. konya, karaman, corum ve yozgat arabasini sahiplenme yarisindadir ama gereksiz bir yaristir. konya ve corum tarzi arabasi ictim ve bir fark goremedim. konya biraz daha acili yapiyor. hamur yutmanin mantigini cok dusunmemek lazim cunku cok basit. yoksulluk zamanlarindan kalma tok tutan ve eldeki malzeme ile yapilabilecek bir yemek.
 4. iç anadolu'nun hemen hemen her şehrinde yenen bir yemek. türk toplumunda yoksulluk zamanlarında,sadece karın doyurmak amacıyla ortaya çıkmış yemeklerden biridir aynı zamanda.sadece hamuru yenemeyeceği için,yanına baharatlandırılmış su hazırlanmıştır. arabaşı yerken lezzetine takılmamak gerekir.karın doyurun yeter.
  goril