arabesk - ertem eğilmez - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.21)
arabesk - ertem eğilmez
yanaşma oğlu şener, köy ağasının güzel kızı müjde'ye aşıktır. müjde de şener'i sevmektedir ancak babası onu şener'e vermek istemez. müjde'ye sevdalı başka bir genç olan kaya, müjde ile şener'in birlikte kaçacaklarını babasına ihbar eder. ağa şener'e rüşvet teklif eder, paraları önce alan ama sonrasında ağanın yüzüne firlatan şener'i müjde görmez ve para yüzünden terk edildiğini düşünür. kaya ile evlendirilen müjde düğünden kaçar. bu sırada şener'de istanbul'a gitmiş ve sesini keşfeden gazinocular kralı sayesinde meşhur olmuştur.


 1. bütün arabesk klişelerini tek filmde toplayıp dalga geçen muhteşem bir ertem eğilmez filmi. absürt komedinin en güzel örneklerinden.

  ayrıca uğur yücel'in don corleone çakması performansı filmin absürtlüğüne rağmen gayet ciddi ve etkileyiciydi.
 2. kara bir film. izledikten sonra kesinlikle iyi hissetmezsiniz. içinize bir karanlık çöreklenir. senaryosu, dekoru ve müzikleriyle gelmiş geçmiş en garip türk filmlerindendir. şarkılarının akılda kalmasının en önemli sebebi aysel gürel tarafından yazılıp ve atilla özdemiroğlu tarafından bestelenmiş olmalarıdır.
 3. nedenini bilmiyorum ama bu filmi çok seviyorum. absürt komedi sevilir ama bu gerçekten bambaşka bir şey yahu. ne zaman canımı sıkan bir şey olsa allahım kör et beni şarkısına başlamam da bu film yüzündendir mesela. bilinçaltımda ne gibi şeyler saklı inanın ben de bilmiyorum.

  bugün nette sörf yaparken (wuhuu) Ferdi Eğilmez'in arabesk filmi ile ilgili bir anısına denk geldim. bayağı enteresanmış bu filmin çekilme hikayesi. arabesk severler için paylaşmak istedim.
  buyrunuz efenim...filmin çekilmesine dair bir anı
 4. gani müjde'nin kahpe bizans stajı. hakikaten kahpe bizans nasıl cüneyt arkınlı uvertürlerle dalga geçiyorsa, arabesk de ağlak melodramları ti'ye alıyor. en ilginç özelliği de bizatihi yapımcı arzu film'den çıkan bir filmi de merkezine alması.

  !---- spoiler ----!

  müjde ar dandik bir meyhanede sahne alırken bir gazino patronunun(*:uğur yücel) onu beğenmesi, kendi mekânına transfer edip kadından bir diva yaratması, bu arada pymaglion gibi bu kıza aşık olması ama jönfinin jöne(*:şener şen) olan aşkı, türlü tehditlere, dayağa ve şantaja rağmen aşıkları ayırmayı başaramayan patronun en sonunda aradan çekilmesi, arzu filmin iki kere çektiği (ilkinde türkan şoray ve cüneyt arkın, ikincisinde hülya koçyiğit ve göksel arsoy oynamıştı, gazino patronu her iki filmde de ekrem bora idi) sürtük filmine gönderme yapıyor. hatta sürtük'ün finali, kavuşan aşıkları bir süre seyredip sonra ağlayarak uzaklaşan kötü adam sahnesi bile kopyalanmış, dahası gazino patronunun adı da ekrem. senaryoda da böyle miydi, bunu eklemek o sırada ölüm döşeğinde olan ertem eğilmez'in mi yoksa gani müjde'nin mi fikriydi bilmiyorum.
  !---- spoiler ----!
 5. -ağalar ağalar istanbul nerede?
  -gösterelim anam...
  repliği ile beni benden alan, harika film.
 6. yeşilçamın o dönemde ki klise aşk filmelri ile dalga geçmiş, favori t7rk filmlerimden biri.