arif damar - youreads

arif damar

Kimdir?

çanakkale'nin gelibolu ilçesi karainebeyli köyünde 23 temmuz 1925 günü doğdu. ilkokulu çanakkale'de, ortaokulu istanbul'daki yenikapı ortaokulu'nda bitirdi. istanbul erkek lisesi'ndeki öğrenimini iki yıl sonra bıraktı.

şiir yazmaya orta birinci sınıf öğrencisi iken başladı. ilk şiiri edirne'de akşam, 1940 yılında (şair henüz 15 yaşında iken) yeni insanlık adlı dergide altında "harika çocuk" diye bir notla yayımlandı. bu şiiri ilgi görmüş, yayımlanmasından sonra dönemin ünlü şairi hasan izzettin dinamo kendisini görmeye yenikapı ortaokulu'na gelmişti.

1944yılında taşındığı ankara'da 1950 yılına kadar yaşadı. 1945 yılına ant dergisi'nde yayımladığı şiirlerle adını duyurdu. 1944-1947 yılları arasında atatürk orman çiftliği'nde memurluk yaptı. askerliğini kayseri ve sivas'ta sürgün alayında yaptıktan sonra 1950'de istanbul'a döndü, mahmutpaşa'da işportacılık yaptı. 1951 eylül'ünden 1952 mart'ına kadar türkiye komünist partisi öncülüğünde çıkan yeryüzü adlı kültür dergisi'nin yönetiminde bulundu. 15 kasım1951’de yayımlanan "dayanılmaz" adlı şiirinin ardından gizli örgüt üyesi olduğu suçlamasıyla 5 aralık 1951’de tutuklandı. 2 yıl cezaevinde kaldı, delil yetersizliğinden beraat etti. cezaevinden çıktıktan sonra çok çeşitli işlerde çalıştı.

bir müddet arif 'barikat' takma ismiyle toplumsal gerçekçi anlayışta şiirler yazdı. bu dönem şiirlerini 1956'da "günden güne" adlı kitabında topladı. kitap basıldıktan 5 ay sonra toplatıldı ama beraat etti.

1958 yılında "istanbul bulutu" adlı kitabıyla yeditepe şiir armağanı'nı cemal süreya ile birlikte aldı.

sonraları ikinci yeni şairlerinin yanında, imgeye ağırlık veren bir şair olarak göründü. 1969'da suadiye'de yeryüzü kitabevi'ni kurdu ve yönetti. yayınevinde yasak yayın bulundurduğu gerekçesiyle1982'de üç ay hapis cezasına çarptırıldı, bozcaada tutukevi'nde yattı. 1984 yılında kitabevini kapatıp kendini bütünüyle yazılarına verdi. "arif hüsnü", "ece ovalı" takma isinlerini de kullandı. en sevilen şiirlerinden biri "hallaç" tır.

1985 yılında melih cevdet anday ile ortak imza attığı "yağmurlu sokak" adlı romanı yayımladı. bu kitabı iki yazar 1959'da yazmışlar ve murat tek takma adıyla tercüman gazetesi'nde tefrika edilmişti. en son cumhuriyet gazetesi'nde 'ayın şairi' bölümünü hazırlıyordu.

bir süre nahit fıratlı ile evli kalan damar, bu evliliğin bitmesinin ardından meriç tülin ile evlenmiştir. istanbul moda'da yaşadı. toplu şiirleri 2004 yılında alkım yayınevi'nden çıktı.

arif damar, 20 ekim 2010 tarihinde saat 03.00'da, kaldırılmış olduğu göztepe eğitim ve araştırma hastanesi'nde kalp yetmezliği sonucu yaşamını yitirdi. kadıköy moda camii'nde kılınan cenaze namazının ardından çengelköy mezarlığı'nda toprağa verildi.