arizona dream - emir kusturica - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.95)
arizona dream - emir kusturica
hayalleri olan ve balıklarla diyalog kurmaktan hoşlanan genç axel (johnny depp) , bir akrabasının (jerry lewis) kendisine önerdiği iş için arizona'ya gidiyor ve burada iki kadınla tanışıyor. elanie (faye dunaway) ne yapacağı belli olmayan, yarı-deli ve güzel bir kadın. kızı grace (lili taylor) ise daha mantıklı gibi gözükse de sürekli intiharı düşünüyor ve gerçek anlamda mutsuz. zaman geçtikçe elanie'den uzaklaşan ve grace'le yakınlaşan axel'in en büyük hayali ise 'uçmak'... aya doğru yol alan ambulanslar, uçan sandalyeler ve çölde yaşayan balıklar gibi çarpıcı ve fantastik imgelerle süslü 'arizona rüyası', yönetmenin en apolitik ve çılgın filmlerinden biridir.


 1. emir kusturica'nın başrolünde johnny depp'in oynadığı 1992 yapımı filmi. amerika'da ve amerikalı oyuncularla çekildiği için, balkan insanının hüzünle karışık eğlenceli halleri yoktur bu filminde, dolayısıyla kimisi izleyici tarafından yadırganan bir filmdir. ancak bolca kusturica öğeleri var yine; goran bregoviç imzalı leziz müzikler, absürt-renkli karakterler ve beyaz adamın algılarını sarsan bir öğretiler denizi. filmin her yerinden bir aforizma fırlıyor adeta, üstelik bunlar "al sana yaşamın sırrını veriyorum, artık başka bir şeye ihtiyacın yok" gibi kibir dolu da değil. gerçekten ufuk açıcı.

  "i wasn't falling in love, because i never felt any weight, because i was flying in love for the first time in my life."

  (türkçe'ye çevirince anlam kayboluyor)
 2. !---- spoiler ----!

  bir gün intihar edersem grace stalker gibi intihar ederim herhalde. en güzel intihar sahnelerinden birini içeren film.

  bir başka güzel intihar sahnesi için(bkz: richie tenenbaum) .

  !---- spoiler ----!
 3. bu filmin bendeki yeri büyüktür. grace'in çatıda johnny depp ile uzandığı sahnede uçak üstlerinden geçtikten sonra durup, hayat güzel aslında demesi, benim de durup aynı şeyleri tekrarlamama sebep olmuştur. güzel film lan
 4. Çok güzel bir film. Soundtrackları da öyle :)

  Liv Tyler'a benzeyen hatunumuz çok güzel bir oyunculuk sergiliyor, çok güzel olması da cabası.

  akardiyon çalınan sahneler, Depp'in uçma sevdası, aşk, ölüm.. İzlediğim en güzel filmdi bana göre.

  'İnsanlar balıkların salak olduğunu düşünür, yanlış, onlar susmayı bilirler.
  Salak olan insanlar. Balıklar bilir, düşünmezler.'

  :)


 5. adını duyduğumda gözümün önünden uçan balıkların geçmesine neden olan güzel film.
 6. soundtrack albumu en az film kadar guzeldir.
 7. bir tek ben mi begenemedim dediğim filmdir.
  ilk once emir kusturica'nin filmi diye heyecanlandım fakat izledikçe icimi şişirdi. filmin ortaya bir konu koyması çok uzun surdu ve sahnelerin absurtlugunu şahsen hiç sanatsal bulamadım. bitince "evet çocuğun bir hayali vardi ama hayalinden vazgeçerek buyudu" gibi bir anlam cikardik arkadaslarla. kendileri birkac güzel soz de paylaştılar ama ben daha derin bir film bekliyordum,bir nebze hayal kirikligi oldu diyebilirim.

  grace'in en basin dan beri sebebi bariz depresyonu, anası olacak kadının ilgi manyakligi, paul karakterinin gereksizliği... ana karakter de özelliksiz bomboş bir tip gibi geldi ne yalan söyleyeyim.

  !---- spoiler ----!

  filmde takdir ettigim cok onemli bir nokta var yalniz. hani ekranda bir silah gözükürse o silah mutlaka patlar denir ya, ben millie'yi gördüğümde dedim ki, iste bu silah patlayacak, bu kadar güzel tizi johnny depp'le ayni filmde oynatıp baska bir son düşünmezler diye. ama hiç öyle bir şey olmadı. filmi bu kliseye düşmediği icin tebrik ediyorum kendimce.

  !---- spoiler ----!