1. ironi yapıldığını düşünüyor ve topraktan korkmamak gerek diyorum.

    not: arkeoloji mezunuyum.
  2. göbekli tepe gibi bir hazineyi bile yerli bilim insanlarini desteklemeyip gidip almanlara birakirsan olacağı bu. nerede bir tarih var bakin abdli ve ingiliz bilim insanlari orada. ama nasil orada? en az 200 yildir batili ve guclu ulkeler medeniyeti surdurmenin yolunun bilimin her turlusunu sonuna kadar desteklemekten gectiginin farkindalar. uzay kutup ve derin deniz arastirmalari gibi bircok yerde yarisin gerisinde olmak bir tarafa yarista bile degiliz. universitelerde bu ara sanayi isbirligi projelerini desteklemek moda oldu. ama bakis acisi şöyle: iste biz bir projeye para yatiralim sonra hemen bir kac ayda ticari urune donuşsün. dusunulmuyor ki cern ve fermi laba harcanan paranin kisa vadede hicbir getirisi olmayacaktir ama insanligin ilerlemesi acisindan elzemdir. multidisipliner calismalar ise tesvik edilmek bi yana dursun, yök atama yukseltme kriterlerince neredeyse tamamen goz ardi ediliyor.
    edit: son kısmı sildim. son zamanlarda bu eleştiri şekli çok klişe oldu.
  3. Arkeloglara ve sanat tarihçilerine bir öğretmenlik mesleği kadar saygı duyuyorum. Yaptıkları işler öyle haifife alınacak ,dalga geçilecek işler değil. Ülkemizde değer görmüyor olmaları her yerde böyle olduğunu göstermez. Sevginin, saygının, refahın,düzenin,güzelliğin,barışın olmadığı bir ülkede bu alanlara ilginin olmasını bekleyemeyiz fakat Umarım sanata, bilime daha ilgili olmak için çabalarız.
    Neysee eğer sanat tarihçisi ya da arkeolojist varsa youreadsde şu habere bir baksın. En azından arada güzel şeyler de olabiliyor. *-*

    http://akmb.gov.tr/Haber.aspx?HaberId=1216