1. adını, yapımında çalışan arnavut işçilerden alan taş yol türü. tıpkı "arnavut ciğeri" gibi bunun da arnavutluk ile doğrudan bir alakası yoktur. zamanında roma'da * kullanılan bu taş yollar için "roma yolu" da denmiştir.
  2. bergama'nın yolları böyledir. sebebi tarihi bir yer olması ve bu tarz bir yolun tarihi dokuya uygun olacağını düşünen insanların belediyecilik yapmasıdır. ayrıca bakımı baya zahmetli olduğu için rant döner ve bu da bir sebep.
    arabaların amortisör lerini zorlayan bir yoldur. hayatımda bergama dışına ilk çıktığımda asfalt yolları görünce baya bir şaşırmıştım. çocuk aklı işte.

    dizilimleri görüntü olarak gayet güzeldir. araç geçmeyen bazı sokaklarda taşların araları yosun tutar, bu daha güzel bir görünüm kazandırır.
  3. apartman bahçelerinde kullanımı çok iyi olan kaldırım türü. otomobillerin park edildiği yerlerde birbirine geçen kaldırım taşlarında su birikirken bu kaldırımların arasının açıklığı su birikmesine engel oluyor ve aralarının yeşil yeşil yosun tutması bahçeyi daha güzel yapıyor.

    çimenlerin arasından geçilecek patika yollara döşenmesi durumunda ahengi bozmaması çok hoş.

    tekerlekli sandalyeler için sarsıcı olabiliyor. bahçelerin tamamı yerine dekoratif amaçlı bazı yerlerde olması daha güzel olur bence.