1. bir ülkedeki asgari ücret düzeyi o toplumun ahlak düzeyini yansıtırmış.^:engels böyle buyurmuş.^
  mutlu
 2. abi
 3. tüik net 1.414,70 tl olması gerektiğini hesaplamış. disk ise yaklaşık net 1.800 tl olmalı diyor.
  mutlu
 4. at yarışına dönmüş olan vaatlerden sonra, insanın çalıştığı işi bırakıp vasıfsız eleman olası geliyor. ama beni üzen ise, milyonlarca asgari ücretle çalışan, ailesini geçindirenler üzerinden bu durumun böyle mizah durumu edilecek konumda olması. o maaşla geçimini sağlayanlar eminim, seçim öncesi çok farklı ruh hallerindedirler.
 5. tcmb'ye göre ülkedeki ücretlilerin 3'te 1'i asgari ücret ve altında maaşla çalışıyor.
  mutlu
 6. yeter ki vermek istensin 1.800 de verilir 5.000 de verilir.insanlar zillete alışmış.adam aylık beş bin liranın hayalini bile kuramıyor.yazık yahu koskoca servetin üzerinde aylık dokuz yüz elli liraya ayda ortalama 47 saat çalışıyor insanlar.üzülmeyeyim bu onlara müstahak diyorum bazen ama olmuyor insan üzülüyor yine de.
 7. asgari ücret meselesini çok da düşünmeye gerek yok. şu an 950 tl ve ekmek 1 lira mı, asgari ücreti kafana göre 1900 tl yaparsan ekmek de 2 lira olur ve değişen bir şey olmaz. ülke içinde para ne kadar dönerse dönsün pek efektif olmaz. asgari ücretin artması için ya da alım gücünün artması için ülkeye dışarıdan para girmeli. bu da ihracatla mümkün. ihracat da fabrika kurarak mümkün. rezidans dikerek değil.
 8. mutlu
 9. asgari ücretin 1300 tl olması vaadinin yaşama geçmesi arifesinde özel sektör hükümete diş göstermeye başladı. bir çok iş yerinde bu uygulama başlamadan işten çıkarmalar yaşanmaya başladı. bu durum halen daha medyada yer almasa da bunu yakın çevrenizden de gözlemleyebilirsiniz. uluslarası firmalardan sadece tek kapıcı çalıştıran apartmanlara kadar bir çok işten çıkarmaya tanık oldum.

  ciddi bir analiz yapılmadan sadece vaade vaatle karşılık veren basit siyasetin acısını yine asgari ücretle çalışanlar ödeyecek.
  jan
 10. ülkemde insan geçimini sağlayacak düzeye gelmesi için illa ki seçim olması gerekir. seçim haricinde kimse önemsemez kimse vaatte bulunmaz. oy toplamak için siyasi bir amaç haline gelmiştir. ama ne güzel olurdu sadece refah içinde yaşamak için işçiye, emekçiye haklarının karşılığı olan ücreti böyle kendi çıkarları, ekmeklerine yağ sürmek için değilde gönülden zaten olması gerektiği için verseler.
  ama yok bizim yönetenlerimiz maalesef bu açıdan bakmazlar. hatta ve hatta diğer partilerin ücreti arttırma teklifleri ile dalga geçip meydanlarda bu tekliflere yuhhh çektirirler.