aşık - bilal babaoğlu - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.50)
aşık - bilal babaoğlu
yedi yaşında çiçek hastalığından kör olan veysel, esma’ya deliler gibi âşık olur. evlenip çoluk çocuğa karışsalar da esma âşık olmalarına izin vermez ve mehmet ile kaçar. bu durumu kaldıramayan veysel, ilk kez doğup büyüdüğü yurdundan arkadaşı kemancı kürt kasım’la birlikte yola çıkar. veysel’i âşık veysel eden uzun ince yolculuk böylece başlar.
genç veysel'in aşık veysel olma hikayesini konu edinen filmin yönetmen koltuğunda asi, aşka sürgün, kurşun yarası gibi dizilerin senaristlerinden bilal babaoğlu oturuyor. aşık veysel'in torunu yeliz şatıroğlu'nun da rol aldığı filmin başrollerinde ise meltem miraloğlu, emirhan kartal, uğur aslan, hülya şen ve ahmet bilgin yer alıyor.
 1. yeni haberdar olduğum ve en sevdiğim ozanlardan birinin hayatı anlatılan biyografik film.

  aşığın gözü kördür..

  fragman
 2. veysel uzun ince yoluna kör veysel olarak çıkıp aşık veysel olarak döner..

  ne mutlu ki bana, filmin o sıcacık galasına gidebilme şerefine erişebilmiş insanım... Film ozanın uzun ince yola çıkış hikayesine, aşık olabilmenin ilk adımını ne şekilde attığına değiniyor, Kendini aşık olarak bulma hikayesini sunuyor..

  yönetmenin ilk uzun metraj filmi ve oldukça da başarılı. sahneleri birbirine bağlamakta kullanılan müzikler beni benden aldı. özellikle aşık veysel'in düştüğü çukurdaki süreçte ani duygu değişimlerinin sazıyla yansıtılması o değişimlerini ben yaşıyormuşçasına hissetmeme neden oldu. Her yanı duygular kokan ve etrafınızı sarıp sarmalayıp veysel'in yolculuğuna eşlik etmenizi sağlayan harika bir yapıt.

  Emirhan kartal'ın oyunculuğu bir çok oyuncuya şapka çıkartacak kadar sıcak ve aşıkçaydı. eserleri yorumlaması -zaten bir türk halk müziği sanatçısı olmasıyla çok üst bir seviyede, filmdeki tüm müziklerin yorumlanması da direkt olarak ona ait...
  miraloğlu ise oynadığı karakterin kişiliğini, hayatında neyi isteyip neyi istemediğini öğrenmeye çalışmasındaki korkularını, ürkekliğini gayet ustaca yansıttı bize.
  uğur aslan'ın canlandırdığı kasım karakteri ise aşık veyselin aşık olmasının kilit ismi... veysel'i cesaretlendiren ve uzun ince bir yola adım atmasını sağlayan, büyük aşkı gülizar ile tanışmasını sağlayıp sazından kopartmayan güzel insan, filmin renkli, eğlendiren insanı.
  ve en önemli oyunculardan biri de Yeliz şatıroğlu.. adından da anlaşılacağı üzere ozanın torunu. Kendi babaannesini canlandırması onun da dediği gibi her oyuncunun başına gelemeyecek güzel bir olay. Filmin senaryosunun hazılanmasında gerek hatıralarıyla gerek ailesinden anlatılan hikayelerle yönetmene yardımcı olmuş...
  veysel ve gülizarın uyumlu aşkları oyuncuların gözlerindeki parıltılardan dökülmüş.

  yönetmen bilal babaoğlu, sadece yönetmekle kalmayıp aynı zamanda senaryosuna da imzasını atıyor. zaten kendisi bildiğimiz birçok dizinin senaristliğini yapmıştır..
  yüzyüze tanışıp birlikte saatlerce konuşup sohbet edebilme fırsatım oldu. Tanıdığım en sağlam ve dolu insanlardan birisi. çok sıcak, eğlenceli ve samimi birisi... Umarım ileride nice nice sohbetlerimiz olur.
  Kendisinin daha yapmak istediği çokça kaliteli projeleri bulunuyor. umutla en yakın sürede bu projeler hayata geçer de bir an evvel izleriz.

  Filme dair en güzel şey ise görme ve işitme engelli izleyicileri de düşünmesi oldu.
  özel bir mobil uygulama sayesinde görme ve işitme engelliler tarafından da izlenebilecek duruma getirildi. Aşıklığın anlatılmak istendiği bu yoldan daha güzeli olabilir mi?

  Aşıklara yaraşır tadından yenmez bir film olmuş. İzleyin izlettirin efendim.. tüm aşık veysel dostlarına ulaştırın...


  edit: yazım yanlışları (madem görüyonuz.. o vakit hoş görün.. :))
 3. bütün haftasonunu dram izleyeyim dram izleyeyim diye aranarak geçirdikten sonra dün rastgele açtığım film dramın en güzelinden çıktı.

  zaten dinlediğim okuduğum aşık veysel anılarından derleme gibi oldu benim için ama çok etkileyiciydi. sahneler, müzikler, oyuncular çok iyiydi. başlarda veysel kör gibi değil de; gözünü kapatarak yürüyen biri gibi gelmişti. fakat sonradan normal geldi köy yerinde, dağda bayırda yürüyen bir kör öyle yürümek zorunda olabilir. çok güzel film olmuş edebiyat öğretmeni olsam öğrencilerime mutlaka izletirdim.