aspava - youreads 1. açılımı "allah sağlık, para, afiyet (bazı varyantlarda aşk) versin, amin" olan kebapçılar zinciri. daha doğrusu muhtemelen bu kısaltmayı ilk kullanan aklıevvel telifini alamadığı için herkesin başına bir ek getirerek (meşhur aspava, yıldız aspava, yıldırım aspava, özçelik aspava gibi) açtığı kebapçılar.

  ankara'yla özdeşleşen bu dükkanlardan ilkinin ulus'ta olduğu söylenir. ben görmedim hiç o ayrı(*:swh). velakin özellikle esat semtinde, abay kunanbay yokuşunun başındaki üç restoran (yıldız, yıldırım ve özçelik); ayrıca bülbülderesi caddesindeki emniyet müdürlüğü binasının arkasındaki aspava en meşhur aspavalardır. behzat ç. dizisinde bile görülmüşlerdi.

  her aspava'nın spesiyali de soslu soğanlı et döner dürümdür. garsona "sos-soğan" diye sipariş edilir, tabakta dört tane gelir. keza kaşar da koydurmak isterseniz "ssk" dersiniz, yani sos soğan kaşar. müessesenin ikramları arasında da patates kızartması vazgeçilmezdir (abay kunanbay'da cacık da verirlerdi ama diğer mekânlarda bu yok, çiğ köfte, tereyağı, acılı ezme vs veriliyor). yine de bunlardan bihaber aspavalar da yok değil. haymana'nın tek aspava'sı gibi:

  "usta bir sossoğan çeksene..."
  "ondan yok abi."
  "nasıl aspava burası ya?"
  "o biçim aspava işte, dürüm yapmayız, menüdeki çoğu şeyden de kalmadı, yazın yapıyoruz..."
  "peki şimdi ne var?"
  "abi çorbamız var, bir de izgara köftemiz var"