at - youreads

at




 1. avrat ve silahla birlikte muthiş bir kombin yaratan hayvan.
 2. mecnun çınar sağ olsun sayesinde dilimize pelesenk oldu.hayır bir de öyle bir şey ki her yere gidiyor. :)
 3. y: ardına bakma mecnun.
  m: kader almaya mı geldi beni benden?
  y: bunu bir daha sorma mecnun.
  m: neden at mı var rakamda?
  türkiye'nin en anlamlı hayvanı
  (bkz: leyla ile mecnun)
 4. atlar doğada uyku haline, güvendiği diğer bir at ile yan yana gelerek geçerler. beyinlerinin dışarıyı gören lobu tehlikelere karşı açık durumda olurken, yan yana geldiği ata bakan lobu uyur. gece boyunca yer değiştirerek sağ ve sol lobu sırayla dinlendirirler.

  düzenli bir uyku düzeni olmadığı zaman psikolojileri bozulur. çiftliklerde zorunlu bir hayat yaşayan atların psikolojileri bozuktur. mutlu bir atın kuyruğu, ayaklarıyla 90 derecelik bir açı yapar.
 5. ayakta nasıl uyuduklarına hala şaşırırım.
 6. at bambaşka bir hayvan gözümde. asilliği ve kendine has bir duruşu var malumunuz. nasıl öyle güzel bakıyor, nasıl güzel koşuyor.. yürürken bile kafiye eşliğinde yürüyor mübarek sanki... bazılarınıza iğrenç gelebilir ama at kokusunu çok seviyorum.

  annem bir de at için hamaylı der. tuhaf bir şekilde sizi koruduğuna inanmış olacaklar ki, eski insanlardan günümüze kadar gelmiş bu deyim.

  pahalı bir spor dalı olarak nitelendirilen at binmek, maalesef ki onlara olan yakınlığımızı azaltıyor. bulunduğumuz yerde sınırlı sayıda var ne yazık ki. en azından ben öyle biliyorum.
 7. satrançta l şeklinde giderek öndeki taşları atlayabilen bu taş ingilizce knight olarak isimlendirilir ve notasyonda k harfi ile gösterilir.
 8. uzun boylu ve fiziği düzgün insanları tanımlamak için de kullanılan benzetme şeysi.
  (fiziği düzgün derken; iri kemik yapılı, az yağlı, atletik vs. yani poposuna tokat attığında tok ses çıkan insanlar)
  yok