1. taksim'de bulunan 24 saat boyunca hizmet veren bir kütüphanedir. girişte kimliğinizi verip numara alıyorsunuz ve bu numaraya göre kütüphane içinde oturuyorsunuz. üst katta nerdeyse yer bulmak imkansıza yakın. çünkü ygs/lys belasıyla uğraşan liseli arkadaşlar burayı mesken tutuyorlar. buraya kadar lafım yok onlara ama numarayı alıp bahçelerde saatlerce takılmaları ve dışarıya çıkıp saatlerce gelmemeleri sebebiyle sırada bekleyen insanların hakkına giriyorlar. alt kat ise çalışma açısından üst kattan daha konforsuz. bu yüzden aşağıdan yer bulmak mümkün oluyor. manzarası bir kütüphanenin sahip olabileceği en güzel manzaraya sahip bana göre.
  2. mimarisi, bahçesi, manzarası, kedi ve köpekleriyle istanbul'daki en huzurlu kütüphane. yer bulabilmek için sabahın erken saatlerinde gidilmeli.
  3. 4 senemi geçirdiğim istanbul'da en sevdiğim yerlerden biridir. cumartesi erken kalkar, karaköy tünelden istiklale çıkar, meydana çıkar çıkmaz gezi'ye bir selam çakar sonra kitaplığın yolunu tutardım.
    alt katta devasa bir süreli yayın arşivi vardır. araştırmacı gazeteciler felan çok gelirler. bir de buranın kardeşi sayılacak istiklal'in sonunda fransız kültür merkezi vardır. orada ki bibliyotek de çok güzeldir. ikisini de gidilmesi tavsiye olunur.
  4. nedendir bilmem hiç gitmedim, kesinlikle gidilesi yerler arasına eklemiş bulunmaktayım.
    kimbo
  5. an itibariyle yarın ki sınav için sabahladıgım yer.koç holding tarafından yapılmıştır ve şu an ismi ibb atatürk halk kütüphanesi olarak geçmektedir.7/24 açık ender halk kütüphanelerinden birisidir.fakat gündüz vakti içeri girmek oldukça zordur.kartlı sistem oldugu için eğer içerde oturacak yer yoksa kapının önündeki sıraya giriyosun ki bu sıra bazen öyle cok uzar gider ki kuyrugu görüp geri dönmüşlüğümde vardır.içerdeki profil yüzde 60 civarında lys ye hazırlanan grup,yüzde 30 civarında ise üniversite öğrencisi profilidir.kalan yüzde 10 luk kesmi henüz çözemedim.bir de 5 senedir gelir giderim,raflardan kitap alıp masaya oturup okuyan bir tipe rastlamadım.bir de son olarak güzel bir boğaz manzarasına sahiptir.