• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
Yazar andrew mango
atatürk / modern türkiye'nin kurucusu - andrew mango
uzman bir yazar, nesnel bir yapıt;
işte atatürk'ün yaşamı ve mücadelesi!...

istanbul doğumlu ingiliz yazar andrew mango, beş yılı aşkın bir süre yaptığı araştırmalar sonucu, bu yapıtla kapsamlı ve nesnel çalışma ortaya koyuyor.

türkiye'nin, bağımsızlığı ve varoluşu yolunda atatürk gibi bir liderle yakaladığı olağanüstü şansı irdeleyen yazar, onu salt lider özellikleriyle değil, yakın çevresi ve insan ilişkileriyle de yansıtmayı başarırken, dönemin toplumsal yapısı ve güç dengelerine de açıklık kazandırıyor.

prof. geoffrey lewis atatürk için "o, tek bir insanın neler yapabileceğini gösteren 20. yüzyılın olağanüstü lideri" diyor. evet, kitleleri ardından sürükleyebilen, insanları birbirine kenetleyebilen siyasal önder... ancak sonuçta atatürk de herkes gibi bir insan... karizması, zaafları, kadınlarla olan ilişkileri, dostlukları, nefretleri, iyilikleri ve hatta kıskançlıklarıyla bir insan... mango, bu olağanüstü çalışmasıyla, atatürk'ü işte bu yönleriyle daha bir yakınlaştırıyor bize.

bu basımda saltanat ve cumhuriyet dönemine ilişkin tüm yazılı kaynaklara ulaşılmıştır. çoğu eski yazı birçok belge aslından olduğu gibi aktarılmış, döneme özgü söyleyiş ve ifade özellikleri korunmuştur.

Sonuç bulunamadı.