1. ateizm, var olanları, varoluşu metafizik yöntemlerle açıklamaya karşı çıkan bir düşünüş biçimi. bazıları ateizm de bir inanç sistemidir der mesela, bence bir inanç sistemi değil bu, ateistler körü körüne bağlanıp da iddiada bulunmaz sadece açıklama biçiminde inançlara ve ruhani şeylere yer vermemeyi tercih ediyorlar.

  mesela ateistler için tanrıtanımaz derler bence bu ifadede de sıkıntı var. inanç tanımaz kimseler bunlar. tanrıtanımaz demek için ateistin tanrıyı bilip sonra reddetmesi durumu var. halbuki durum bu değil, varlığın açıklanış şeklinde bir tanrısallık aramamak olarak görüyorlar.

  ateizm en belirgin özelliği tanrıyı kesin olarak reddetmesidir. bu düşünüş biçimi bu baskın ifade nedeniyle inanç gibi algılanıyor olabilir.

  ayrıca;(sonradan dolacak allahın izni ve inayetiyle)

  (bkz: teizm) müdahaleci tanrı
  (bkz: deizm) müdaheleci olmayan tanrı, edit: @zgrkk uyardı, bazı deist görüşlerde tanrı elçi vasıtasıyla olmasa da doğrudan insan insanla iletişim kurabilir görüşü de bulunmaktaymış.
  (bkz: panetizm) doğa= tanrı
  (bkz: panenteizm) tanrı doğa ve kendinden de aşkın varlık
  (bkz: agnostizm) biz bilemezük.
  abi
 2. yaşamak için biz insaların tanrılar`a değil, tanrılar`ın yaşaması için biz insanlar`a ihtiyacı vardır...
 3. geçenlerde god delusion'ın orijinal baskısını ıvır zıvır satan bir sokak sergisinden 3 liraya aldım ya la! dawkins'in kaba bir ateist olduğu görüşüne katılırım. din basitçe bir afyon değil elbette, kalpsiz bir dünyanın kalbi aynı zamanda. insanları sadece uyuşturmuyor, acılara zorluklara katlanmalarını da sağlıyor öte yandan. onlara bir perspektif, bir dünya görüşü, bir hayat tarzı temin ediyor. dinler aslında ilk ideolojilerdir. belli başlı dinlerin mezopotomya havzası etrafında belli bir coğrafyada ortaya çıkıp yayılması tesadüf değil. bunu ilk büyük sulama sistemlerinin kurulmasından, büyük çaplı tarımdan, neolitik devrimden ayrı düşünemeyiz. neyse, yine de bir enerji var gibi lan çok da kasmak iyi değil gibi :)
  mutlu
 4. yere düşen ekmeği hemen alıp 3 kere öperdik, iyi çocuklardık bizler...

  ve şimdi ateist oldugumuz için, kötü çocuk oldugumuzu düşünmektedirler.!
 5. bence yazdığı kadere insan aklının ermemesini içine sindiremeyen insanların aslında içten içe kabul ettikleri tanrıya kendilerince tepki gösterme şekilleri...
  erdo
 6. ne yaptıkları belirsiz insanların sığındığı liman.
  gundi
 7. lise yıllarında ateizm sonraki yıllarda deizme ondan sonrada kabe'ye gitme isteğine dönüşür
 8. bir deist olarak;

  ateizm de tanrı yoktur aslında tanrıyı düşünmek için bir sebep yoktur. herşey rastlantı sonucu olmuştur. kanısı hakimdir.

  şöyle mantığımızla biraz düşünürsek;

  ateistler ; evreden yola cıkarak mantık ve akıl yolu ile tanrının yokluğuna işaret etmeye çalışıyorlar.
  deistler/teistler/panenteistler ; evrenden yola çıkarak mantık ve akıl yolu ile tanrının varlığına işaret etmeye çalışıyorlar.

  bir şeyin yokluğunu veya varlığını savunabilmen için kanıt göstermen gerekir. bu bu nedenden dolayı yoktur diyebilmelisin. ateisler tanrının yokluğunu işaret etmeleri için evrenin her köşesine bakmaları gerekmektedir. ama bugünü geçin önümzdeki bir kaç yüzyıl için imkansızdır. (bkz: big bang) sürekli genişleyen bir evren olduğu kesin. deist/panenteist/teistler için işler daha kolaydır. tanrının varlığının bir sürü kanıtı mevcuttur -dinleri pek kale almıyorum, teistler için allah kelamı olduğunu düşünmüyorum-

  (bkz: teizm) tanrı evreni ve zamanı yarattı, kuralları koydu, sürekli hayatımıza müdahele ediyor. ona dua falan ederiz.
  (bkz: deizm) tanrı evreni ve zamanı yarattı, kurallarını koydu kürsüsüne oturdu, atıl bir nevi emekli oldu düşüncesi
  (bkz: panteizm) üstü kapalı ateizm, tanrı yoktur diyemiyorda evren tanrının bir parçası ayrı olamaz düşüncesi
  (bkz: panenteizm) vahdet-i vucud tanır çift kutupludur, hem içerde hem dışarda, hem içkin hem aşkındır. panteist gibi hersey tanrıdır demez de hersey tanrıda'dır. ruhlarımız tanrının bir parçası eninde sonunda ona geri dönecektir. (bkz: big bang) - sonunda evrenin ezeli ve ebedi olmadığını biliyoruz. bizim gibi evrende ölecek
  (bkz: ateist) tanrıyı düşünmeye gerek yoktur, akıl ve mantık yolu ile tanrıya ulaşılmayacagını savunur
  (bkz: agnostizm) bilinemezcilik, tanrı vardır yada tanrı yoktur sorusu karşısında bunun akıl ve mantık ile açıklanamayacagını savunurlar ama içlerine herzaman tanrı sorunsalı alehte yada lehte daha ağır basar.

  şimdilik bu kadar daha detaylı şekilde daha sonra açıklama yapabilirim.
 9. tanrıya, mutlak bir yaratıcıya inanmamayı temel alan inanç, tanrıtanımazlık. evrim, big bang falan filan... önemli değil. bunlar birer teori. bunlarla alakası yok ateizmin. bu mantıklı değil diyorsunuz ve ateist oluyorsunuz. yoksa gerisi yarın yalanlanıp daha iyi bir fikir teoride destek görebilir.
  ayrıca ülkemizde ateistlerin daha bilgili, kültürlü insanlar olduğu gibi bir algı vardır. kısmen doğrudur. kuranı hatmetmiş ateistler de tanıdım. evrim üzerine yüzlerce makale, kitap okumuş ateistlerde var. ancak hepsi böyle değil ne yazık ki. araştırıp ateist olandan daha çok özenti ateist var bu ülkede. sırf o başta saydığım ateistlerin yarattığı kültürlü bilgili insan karizmasından yararlanmak isteyen insanlarla dolu facebook'taki ateist grupları. ha bir de facebook'tan öğrendiği bilgilerle kurana incile tevrata saydıran da var. onları kâle bile almıyorum.
 10. basit insanlar tanrıya karşı olan hırs ve kinleri yüzünden ateist olurlar. ahmak insanlar özendikleri için ateist olurlar. vizyon sahibi insanlar araştırdıkları ve akıllarını kullandıkları için ateist olurlar.