ateşteki güve - truman capote - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
ateşteki güve - truman capote
yirminci yüzyılın en önemli yazarlarından truman capote’nin, kariyerinin başında kaleme aldığı ve eşsiz edebi dehasını daha o günlerden ortaya koyan on dört öyküsünden oluşuyor ateşteki güve.

new york halk kütüphanesi arşivinde kısa bir süre önce keşfedilen bu öyküler, capote’nin ilk kurmaca eserlerine örnek gösterilse de, her açıdan erken olgunlaşmış genç bir yazara işaret ediyor ve onun her eserine nüfuz eden özgün bakış açısının derin izlerini taşıyor.

ateşteki güve, capote’nin bir yazar olarak kendi sesini çok genç yaşta bulduğunun, özellikle derin empati becerisinin yanı sıra hayatın kıyılarında yaşayan insanlara olan ilgisinin köklerinin de gençlik yıllarına uzandığını kanıtlayan keyifli bir okuma vaat ediyor.

özgün adı: the early stories of truman capote
yazar: truman capote
 1. !---- spoiler ----!

  & "şimdi dünya etrafımızda dev bir plak gibi dönüyor," diye devam etti adam. "bu plak... duysana, dinlesene ve görsene... hayatın şarkısı!"

  & "her insan cennete kendi yolundan gitmelidir."

  !---- spoiler ----!

  "bu jamie için" isimli öyküde kahramanımız teddy, ailesi tarafından karşılanmayan sevgi ve ilgi gereksinimini tesadüfün götürüsüyle parkta karşılaştığı ve yanına gelemeyecek kadar hasta olan jamie'nin annesi güzel bayanın kendisini tatlı bir çocuk olarak bulmasıyla gidermiş ve yine hayali olan köpek sahibi olma konumunu da frisky adlı köpekle yaşamıştır. öykünün sonu da çarpıcıdır.

  " tanıdık bir yabancı" isimli öyküdeyse kırmızı dudaklı adam olarak somutlanan ölümü ve bu gerçeğin insan zihninde ve hayatında en gerçek his olarak varoluşunu çok iyi yansıtmış capote.

  kitabı okurken tatlı bir dille yazılı kıyıda köşede yaşayan insanlarla gezineceksiniz.