avignonlu kızlar - pablo picasso - youreads

 1. Avignonlu Kızlar, Pablo Picasso'nun 1907 yılında tuval üzerine yağlıboya tekniği ile yaptığı ünlü tablosudur. Tablo

  Pablo Picasso'nun eserine verdiği ad "Avignon Genelevi" olmasına rağmen tepki çekmekten korkan sanat eleştirmeni Andre Salmon tablodan "Avignonlu Kızlar" diye bahseder. Tablonun adı böyle kalır ancak Picasso bundan hiç memnun olmadığı sık sık dile getirmiştir.

  Ünlü ressam tabloyu yaklaşık 9 ayda bitirmiştir. Ancak tablonun ön hazırlığı hatırı sayılır biçimde uzun sürmüştür. Picasso bu tablo için 700'ün üstünde çizim yapmıştır. Göze çarpan en önemli ayrıntı, çizimlerde 5 kadına ilaveten iki de erkek figürün -denizci bir müşteri ve elinde kafatası tutan tıp öğrencisi- bulunmasıdır. Bu senaryonun, Picasso'nun zührevi hastalık korkusunu yansıttığı düşünülmektedir.

  Tablonun son halinde rahatsız edici biçimde izleyiciye gözlerini dikmiş ve tabloya dağılmış beş çıplak kadın figürü vardır. Kadınlar vahşi ve korkutucu bir izlenime sahiptir. Tablonun renkleri Cezanne'nin Yıkananlar'ından büyük izler taşır. Picasso perspektif kullanmamış, figürleri çarpıtıp bozarak ilginç formlara sokmuştur. Figürlerin yüz yapıları Afrika maskelerini yansıtır.

  Eser görücüye çıktığında pek övgü toplamaz; tuhaf, rahatsız edici karşılanır ve tepki çeker. Ancak o dönemin aykırı tablosu, daha sonraları avangard olarak nitelendirilecektir.Bugün "Avignonlu Kızlar" 20. yüzyılın en önemli sanat akımlarından olan Kübizmin öncülerinden kabul edilir. Tablo New York Modern Sanat Müzesinde sergilenmektedir.

  BBC Belgesel - Avignonlu Kızlar