1. avrupa ekonomik topluluğunun sorumluluklarının farklılaştırılması ile 1992 yılında kurulmuştur. avrupa kıtası toprakları dahilinde, ekonomi, kültür ve bir çok alanda ortak politika yürütmeyi hedefler. 2016 başı itibari ile 28 üye ülke bulunmaktadır.
 2. 1987(1963) yılından beri girmeye çalıştığımız grup.

  yabancı filmlerde cool takılan bir grup olur. onlara katılmaya çalışan gözlüklü çocuğa her istediklerini yaptırırlar ama aslında amaçları çocukla eğlenmektir.

  işte o gözlüklü çocuk biziz. eşşşek kadar adam olduk ama hala o gruba girmeye çalışıyoruz.
 3. almanya fransa çekişmesine son vermek amacıyla kömür ve çelikte ortak pazar olarak kurulmuştur. ilk olarak 14. yüzyılda avrupanın birlesmesi fikri ortaya atılmıştır ancak bu fikir çok fazla destek görmemiştır. 2. dünya savaşından sonra ingiltere dışişleri bakanının zürih üniveristesinde yaptığı konuşmasında avrupanin barışı ve refahı için almanya ve fransa önderliğinde bir ulusustu orgutlenmenin oluşması gerekliliginı vurgulamıştır. ancak bu örgütlenmeye ingiltere'nin dahil olmayıp destek vermesi gerektiğini vurgulamistir. fransa ve almanya başta olmak üzere birçok avrupa ülkesinin bu fikre sıcak bakmasıyla avrupa birliğinin temelinin atıldigi kabul edilebilir.

  avrupa birliğinin oluşmasına yardimci olan bir diğer olay marshall planidir. 2. dünya savaşının bitmesiyle ağır yıkımlar yaşayan avrupada komünist partilerin güçlenmesini engellemek amacıyla abd tarafından avrupaya ekonomik destek sunan marshall planı avrupalı devletlerin ekonomi örgütleri kurmasını zorunlu kılmıştır. bu örgütler sayesinde avrupanin entegrasyonu için ilk adım atılmıştır.
  avrupanin birleşmesini destekleyen birçok tanınmış isim vardir einstein ve rousseau bunlara örnek olarak verilebilir.
  seed