ay
 1. dünya'nın tek doğal uydusudur. güneş sistemi içinde beşinci büyük doğal uydudur. çapı 3.474 km olup dünya'ya ortalama uzaklığı 384.403 km'dir. ay'ın dünya'nın etrafında dönme süresinin dünya'nın kendi ekseni etrafında dönme süresine eşit olmasından mütevellit dünya'dan sadece bir yüzü gözükür. ayın karanlık tarafı gibi saçma bir benzetme yapılır bu durum hakkında. bu güzide uydunun ne yazık ki belirgin bir atmosferi bulunmamakta. yüzey sıcaklığı bu sebeple gece-gündüz arasında aşırı bir değişim göstermektedir.
 2. çin devletinin karanlık tarafına bir yolculuk planlamakta olduğu biricik uydumuzdur.
 3. bir gezegenin var oluş öyküsü bu belgeseli izleyene kadar ay' ın dünyadan kopmuş bir parça olduğunu bilmiyordum. milyonlarca yıllık aşk böyle başlamış meğer.
 4. 4,5 milyar yıl önce belki de mars kadar bir gökcismi oluşmakta olan dünya'mıza çarptı. tıpkı uçuşan araba aksamı gibi, bu çarpışma dünya'nın hafif parçalarını havaya uçurdu.

  toz ve küçük parçacıklardan oluşan bu hafif enkaz, uçucu elementlerden yoksun olarak dünya'nın yörüngesi etrafında dönmeye başladı. zamanla bu enkaz parçaları bir araya gelerek ay'ı oluşturdu.

  bu iki oluşum uzaya yönelmek yerine çarpışma sonucu sıvılaştı ve daha sonra soğuyup katılaşarak bugünkü biçimini aldı. ayrıca, çarpışma yüzünden dünya'nın ekseni 23,5 derece sola eğildi.

  başlangıçta güneş'in çevresinde aynı yörüngeyi izleyerek dönen iki büyük gökcismi vardı. sonra bunlar çarpışıp bugün dünya ve ay olarak bildiğimiz varlıkları oluşturdu.

  çarpışmadan bu yana bu iki oluşum yörüngesel bir dönüşüm içindedir; dünya ve ay birbirlerine yerçekimi uygularken fizik ve momentum yasaları hem dünya'nın güneş'in çevresinde hem de ay'ın dünya etrafında dönüş hızını ayarlamaktadır.

  günlerin ve ayların uzunluğu, iklim değişimi bu oluşuma bağlıdır.

  http://i.hizliresim.com/nME5yg.jpg
 5. ay kadındır.
  kadınlar kendi içlerine döndüklerinde ayın ritmlerine göre hareket ederler. ne zamanki stres ve yaşam telaşına kapılırlar ayla olan bağlantıları zayıflar döngüleri gecikir.
  ay ve kadın ilişkisini tom robbins, still life with woodpecker kitabında çok güzel örneklemiştir.

  ay'ı seven kişilere selenophile denilir.
  geceyi sevenler (bkz: nyctophile) genelde ay'ı da severler.
  bazı insanlar için dolunay yaşam enerjisi gibidir, mutluluk sebebidir. (bkz: ben)
 6. Dünya'nın yasak aşklarından doğan meyvesi. Rivayet edilirki önceden dünya bigbang olur olmaz daha soğumadan gençliğin verdiği heyecanla önüne gelen gezegenle çakışmış. Bunun sonucunda yasak aşkının meyvesi olarak ay doğmuş. Fakat ay ben böyle dünya'nın gelmişini geçmişini diyerek baskılardan bunalınca yavaş yavaş uzaklaşmaya başlamış. Hatta ilginçtir adana'nın babasının da merkür olduğu söylenir.
 7. gereğinden fazla değer biçilen taş toprak topu. bir yıldız bile değilken romantik yazılara şiirlere mevzu bahis oluyor hadsiz.