• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
Yazar jules verne
ay'a yolculuk - jules verne
insanın ay üzerinde ilk yürüyüşünden yaklaşık yüz yıl önce, 1865'te yayımlanan bu roman, insanlı ay yolculuğuna dair bilimsel düş gücü ve hiciv yönünden hayli zengin bir kehanet gibidir. baltimore silah kulübü'nün seçkin üyeleri, amerikan iç savaşı'nın sona ermesiyle boşluğa düşünce, kulübün başkanı bir uzay silahı icat ederek, ay'a bir yolculuk gerçekleştirme önerisini ortaya atar. yeni bir roman türünün, bilimsel romanın yaratıcısı olarak görülen jules verne, çağdaş bilimkurgunun da temellerini atmıştır. bugün bizler için hiçbir şaşırtıcı yanı kalmamış birçok bilimsel gelişme, henüz ufukta yokken onun yapıtlarında ayrıntılarıyla anlatılmıştır. verne, fantastik serüvenlerinde uzay yolculuğunun yanı sıra bilim ilerledikçe hayatımıza katılan denizaltıları, televizyonu ve oksijen tüpünü de öngörmüştür.
(tanıtım bülteninden)


  1. nitelikli yazarmızın amerikalı bir topluluğun yaşadığı kısa serüveni bu kısa öyküsünde anlatıyor. akıcı dili bu kitapta da kendini göstermiş oluyor.
  2. seyahat tutkumu ateşleyen kitap.
  3. sevgili ilkokul öğretmenimin sünnet sebebiyle bana verdiği iki hediye kitaptan biri. diğeri de denizler altında yirmi bin fersah idi yine jules verne'den. okuduğum sene 97 idi ancak gördüğüm rüyaları, daldığım hayalleri hala hatırlarım.