aynı anda iki kitap okumak - youreads 1. ben de durum sabah akşam olarak seyrediyor. sabahları başka bi kitabı okuyorum akşam eve gidince başka. bazı dönemlerde bu üçe çıkabiliyor. sonra kitaplar bitip de tek kitaba düşünce bi rahatlama bi ferahlama olmuyor değil. yorucu zor iş velhasıl, her seferinde bi daha yapmıycam diyorum ama kendimi alamıyorum, ne iş çözemedim.
  abi
 2. sakin sakin yapıldığında ve zorunluluk olmadığı durumda zaman zevklidir de. boş zaman ortaya çıktığında kütüphaneye gidip ödünç almadan okuduğum bir roman bir de öykü kitabı vardır. evde okuduğum farklı kitabım olur. köyde okuduğum başka bir kitap var. iki üç yıl süresinde okuyup bitirdiğim kitaplar olmuştur. farklı farklı düşünceler kafamda dönüp durur.
 3. evde masanın üzerinde ciddi bir kitap bulunur ve genelde onun hakkında düşünürüm. bir de çerezlik kitaplar vardır. elektronik olarak okurum genelde. otobüste durakta falan vakit geçirmesi açısından.

  onun dışında bazen 3 4 tane kitap bile takip etmişliğim var. kitabını ödünç vermeyen arkadaşın evine gidip sürekli kaldığım yerden devam etmek gibi.
 4. roman + deneme/inceleme kombinasyonuyla yapıldığında maksimum verim alınan faaliyet.
 5. genelde 3 kitapla katıldığım olay. sadece bir kitap okuyamıyorum, onu okurken aklım diğerine gidiyor, onu okurken de diğerine, böyle tuhaf bir döngüde çalışıyor beyin.

  tek kitap okumayı denediğimde oldu lakin çabuk sıkılıp kitap okuma isteğim gidiyor o zaman ki bu kitabın sürükleyiciliği ilede alakalı olmuyor, tam olarak çözemedim daha çalışma prensibini ama çözdüğümde de burayı editlerim. böyle 2-3 kitap olduğunda heyecanlı oluyor benim için, "hepsini okumam lazım hepsini!" moduna giriyorum aniden. hızlı okumamı sağlayıp daha iyi konsantre oluyorum gibi geliyor. bazen bu sayı ders için okuduğum kitaplarla birleşince ciddi miktarda artabiliyor 7-8 i bulduğum oluyor ama beynim yanıyor o zaman da. ama hepsini bitirdiğinde hissettiğin rahatlık çok az şeyle kıyaslanabilir. sonra mı? döngü dedik ya başa sarıyor tatlı belam :)
  hubot
 6. okunması gerekenler ve okumak istediklerim olarak ikiye ayrılırlar
 7. aynı konuları farklı kaynaklardan okumak için ideal bir yöntem. sayı 4-5-6'ya kadar çıkarılabilir. ben mesela şu sıralar 6-7 kitabı idare etmeye çalışıyorum. tabi hepsine hergün imkan vermenizin mümkünatı yok ama 15 güne üç kitap sığıyor. bir ayda 6 kitap okumuş oluyorsunuz.
 8. arkadaşlarımın şaşırdığı durum. her birine ayrı bir hayal dünyası açtığınızda bir problem olmuyor. 3 ten yukarı çıkmadım şuana kadar. ama hak veriyorum, bence zor. yukarda da dendiği gibi hakkıyla okuyup okumadığımdan emin olamıyorum.
 9. beş, on diziyi aynı anda takip edebilirsiniz ama kitap tek tek okunur.
 10. bir kitabı bitirip diğerine başlamak için can atmaktan kaynaklanır. bazı kitaplar yoğun iş temposuyla birleşince günlerce bitmeyebiliyor. bundan kurulmak için (bkz: hızlı okuma teknikleri) 'ni önerebilirim ama şu da bir gerçek ki her kitap hızlı okunmaz.