aztekler - youreads 1. Şurdan burdan topladığım ilgimi çeken birkaç bilgi:

  Hernan Cortes ve onun özel ordusu Aztek başkenti olan Tenochtitlan´a giderken Popocateptel volkanik dağının yanından geçtiler ve ilk kez bir volkan görmüş oldular.
  Adamları ve Cortes başkente ulaştıklarında Aztek imparatoru Montezuma onları karşılamak için bekliyordu. Aztek imparatoru göz kamaştırıcı elbiseler giymişti. O, Cortes ve adamlarının başkente girmesine izin verdi. Cortes´in sadece 600 askeri vardı ve Aztek imparatoru onları kolayca yok ettirebilirdi. Ancak Aztek takvimine göre bu yıl çok özel bir yıldı. İnançlarına göre bu yılda Quetzalcoatl adlı bir tanrı Aztekleri yok edecekti. Bu tanrının efsanedeki tarifleri Cortes´e çok benziyordu. Bu yüzden Aztek imparatoru, Cortes'in tanrı olduğuna karar verdi.
  Aztek İmparatorluğu'nun başkenti olan şehir 1300 yıllarında Texcoco Gölü'nün üzerindeki bir dizi adaya Aztek tanrılarından biri olan Huitzilopochtli'nin tapınağı etrafına kuruldu. Şehrin ortasında Büyük Tapınak vardı. Bu tapınak içinde iki tane tapınak bulunduruyordu. Bunlardan biri savaş tanrısı Huitzilopochtli'ye diğeri de yağmur tanrısı Tlaloc'a aitti.
  Meksika/Azteklerin tanrıları Huitzilopochtli tarafından yönlendirildiği söylenirdi. Göldeki bir adaya vardıklarına bir meyve dolu bir nopak kaktüsüne konmuş bir kartal görürler. Bu görüntü onlara tam o noktada yeni evlerini kurmalarını öğütleyen bir kehaneti tamamlamaktaydı. Böylece AzteklerTenochtitlan şehrini bu mevkiye kurmuş, bugünkü Mexico City’nin merkezinde bulunan, harika bir suni ada inşa etmiştirler.

  Aztek panteonundaki bir diğer yaratıcı tanrı da antik ateş tanrısı ola Xiuhtecuhtli’dir. Xiuhtecuhtli Yeni Ateş seremonisindeki yaratıcı ve yeniden doğan tanrıdır ki bu ona, gerek dinî gerek toplumsal açıdan önem katar. Her 52 yılda bir, takvimin son buluşuyla yapılan bu seremonide bir esirin kalbi kurban edilir ve esirin göğsüne yakılan ateşle Xiuhtecuhtli tekrar doğardı.

  Tlaloc

  Saygı gördüğü kadar korku da uyandıran Tlaloc, yağmur yağdırdığı gibi kuraklığa ve açlığa da neden olabilirdi. Yeryüzüne yıldırımlar fırlatır, korkunç kasırgalar estirirdi. Tlaloque ise yeryüzüne bereketli yağmurlar yağdırabilir ya da ekinlere zarar veren seller gönderebilirdi. Bu tanrıların ayrıca cüzam, romatizma, vücutta su toplanması gibi hastalıklara da neden olduklarına inanılırdı. Azteklerin ölüleri yakma geleneğine karşın, bu hastalıklardan ölenlerle boğulma ya da yıldırım çarpması sonucunda ölenler gömülürdü. Bu yollarla yaşamı sona erenlerin Tlaloc'un cenneti olan Tlalocan'da sonsuza değin mutlu bir yaşam süreceklerine inanılırdı.

  Ateş Seremonisi
  azteklerin her 52 yilda bir dunyanin sonu gelecegi inancinin sebebiyet verdigi bir seremonidir. bu seremoni aztek halkinin butun atesleri sondurup evlerine cekilmesiyle baslar. gunes batarken, aztek rahipleri bir tepenin basina cikarak venusun gokyuzunde belirmesini bekler. venus gorundugu anda kurban olarak secilen bir kisi tanrilara kurban edilir. olmeden kalbi cikarilan bireyin, gogus boslugunda ates yakilir ve rahipler butun aztek sehirlerine ateslenmis mesaleler tasiyan habercileri salar. bu mesalelerden atesler tekrar yakilir. ve aztekler bir 52 yil daha kiyamet korkusu olmaksizin yasar.

  ispanyollar topraklarını işgal ettiklerinde,onlara karşı koymamış aksine,misafirperver bir edayla karşılamışlardır.çünkü kendilerini terkettiklerini düşündükleri tanrıları quetzalcoatl(tüylü yılan tanrı)'ın topraklarına iyilik,güzellik,bereket sunmak için geri geldiğini sanmışlardır.ancak beklenen olmamış,sömürgeye susamış ispanyollar toprakları talan etmiş,koskoca medeniyeti silmiş,tapınakları yerle bir etmiş şu anki mexico city'yi yıkıp yeniden kurmuşlardır.bu revizyon çalışmaları ve açgözlülük bir medeniyeti dünya üzerinden silmiştir...
  - tenochtitlan'dan tenochca'lar (kendilerine mexica veya mexica-colhua da derlermiş),
  - texcoco'dan acolhua'lar,
  - azcapotzalco'dan tepanec'ler,
  - ayrıca chalca, wochimilca, tlahuica ve çeşitli diğer gruplar.

  en yüce tanrıları aztek, en yüce tanrı

  Kolomb öncesi dönemde, bu coğrafyada neler olup bittiğini öğrenmek istiyorum arkadaşlar.