• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.36)
babam ve oğlum - çağan ırmak
1980 darbesinde annesini kaybeden küçük deniz (babası o dönemde bir çok erkek çocuğa verilen ismi koymuş) yedi yıl sonra hiç görmediği dedesinin ege’deki çiftliğine doğru bir yolculuğa çıkar. deniz’in dedesini hiç görmemesinin nedeni dedesiyle babasının yıllardır küs oluşudur. hüseyin efendi (çetin tekindor)okumaya diye gönderdiği oğlunun politik olaylara karıştığını öğrenince onu evlatlıktan silmiştir çünkü.sadık’ın her şeye rağmen baba evine geri dönüşünün nedeni deniz’den ayrılmak zorunda oluşudur; küçük oğlunu babasına emanet edecektir. kelimenin tam anlamıyla deniz bu çiftlikte hafif tatlı kaçık bir ailenin ortasında bulur kendini. evin yanaşmaları,küs teyze(şerif sezer), traktör kullanan ve telsizle konuşan müthiş bir babaanne(hümeyra), bileğinden boğazına kadar bilezikle dolaşan gelin hanife (binnur kaya) ve saf bir amca (yetkin dikinciler).düşünsenize hepsi bağırarak ve hep bir ağızdan konuşuyor. sadık uğruna savaştığı bir türkiye’ye ve terk ettiği sevgilisiyle ve kendiyle kasabada yüzleşirken; çocuk, dedesinin ve babasının arasındaki tüm buzları eritecektir


 1. şehirler arası bir otobüste izlemiştim bu filmi. gittiğim otobüsün dokunmatik televizyonunda mevcut filmlerden biriydi. ağlatıyor falan diyorlardı ama her nasılsa ben filmin belirli sahnelerinde değil bütününde ağladım. gerçekten anne - baba - çocuk ilişkilerini çok güzel anlatan bir film. türk sinemasının gurur duyması gereken fimlerden. oyuncu kadrosu bakımından da çok başarılı bir kadrosu var. bizi bile bu kadar etkiliyorsa babasız büyüyen insanların üzerindeki etkisini düşünmek istemiyorum. bir de
  !---- spoiler ----!

  "insanlar büyüdükçe hayalleri küçülür mü baba?"

  !---- spoiler ----!
 2. an itibari ile tv2 de verilen film. başroldeki küçük çoğunun hikayesini aynı erkek arkadaşımın çocukluğunun hikayesine benzettiğim için yarı ağlamaklı izlemekteyim.
 3. türkiye'de nadir iz bırakan flimlerden birtanesi,tabi burada eski flimlerin hakkınıda yememek lazım ama düşünüyorumda bu filme toygar ışıklı şarkıları iyi gidebilirdi.
 4. izleyip ağlamadım diyene henüz rastlamadığım film. en hikayesi kadar önemli bir nokta bence. çok defa seyredilebilen filmlerden.
  abi
 5. adı ne olursa olsun bir dava, bir ideoloji uğruna sahip olduğu veya olabileceği her şeyden vazgeçenlerin hikayesi. baba ve oğlu olup bir araya gelemeyenlerin hikayesi. çok uzaklara gittigi halde bir türlü gidemeyenlerin, cinnet cenderesi içinde kavrulup ölemeyenlerin hikayesi. bu bizim hikayemiz. vatan topraginin her bir köşesinden çıkan, her bir sivesinden konuşan, şerefli bir hayat ve şerefli bir ölüm için yaşayan yağız delikanlılarimizin, fidanlarimizin hikayesi. bir oturabilsek aynı masaya, silah çekip muhatabin mukaddesatina küfretmeden bir dinleyebilsek birbirimizi, ayrıştırıp kutuplaştirmasak bize en çok benzeyen insanları; o vakit anlardık belki birbimizi. belki, hissederdik herbirimizin yüreğindeki yangını. ne ateş soğudu, ne alev söndü, nede hasretlerimiz gurbetlerimiz bitti. buten bizdik. ölmedik belki ama hayatta bu olmasa gerekti. ne zafere ulasabildik nede mutlu olabildik. aynı yoldaki arkadaşlarımızın güce, mevkiye, makama yenik düştüğünü rahata erdiğini gördük. insan büyüdükçe hayalleri küçülmüyor belki ama insanların ne kadar alcaldigini yola çıkarken hesap edemiyor. hesap hatasının bedelini ödeyenler çok ağır ödüyor. kimimiz öznesiyiz bu filmin kimimiz figüranı. baba ve oğul arasında veya maverasinda kalmışlariz biz.

  tanım: türk ve dünya sinemasına kazandırılmış şaheserdir. güzeldir vesselam.
 6. özellikle babalarıyla yakınlaşamamış, aile bütünlüğünden yoksun yaşamış erkek çocukları fazlasıyla etkileyen filmdir. oyunculukların hepsi ayrı ayrı takdir edilesidir. "açeydim gollarımı gitme diyeydim" diyerek çocuklarını içten içe seven ama bir türlü onlara yansıtamayan sert görünüşlü yumuşak kalpli babaları çok iyi anlatmıştır çetin tekindor.
 7. her izleyişinde ağlar mı bir insan ? ben ağlıyorum....
 8. bana göre türk sinema tarihinde yapılmış en başarılı filimlerden biri.herhangi bir yeşil çam filmini görünce 15 dakika izlemeden geçemiyorsam bu filminde açık olduğunu görünce 15 dakika izlemeden bırakmam.
 9. hiç unutmam tüm lojman filme gitmiştik... doğuda personel kendini böyle eğliyordu ... bi ara kafayı kaldırıp arkaya baktığımda millet kopmuştu resmen.. tek aglamayanın ben oldugunu farkedip kötü hissetmistim kendimi ... hey gidi be
 10. herhalde şu filmdi izlerken sıkılan bir ben varım. kötü bir film değil ama overrated olduğu da kesin.

  !---- spoiler ----!

  filmin başında anneyi, sonunda babayı öldür

  !---- spoiler ----!

  o küçük çocuğu her gördüğünde zaten ağlar bizim seyirci. bu filme gelmiş geçmiş en iyi türk filmi muamelesi yapılması da biraz abartılı oluyor.