• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
babylon 5
yıl 2258... insanlık, oldukça gelişmiş ve uzaya açılmış güçlü bir ırktır. bu zaman zarfı boyunca pek çok dünya dışı uygarlığı ve bu uygarlıkların başka uygarlıklarla giriştikleri mücadeleleri keşfetmiştir. uzay, pek çok ırkın birbiriyle mücadele ettiği bir savaş alanından farksızdır. insanlar da, bu manzara içerisinde kendi çıkarları doğrultusunda bir strateji izlemek durumunda kalmıştır. insanlık, her ne kadar gelişmiş bir uygarlık izlenimi verse de, kendi içerisinde yaşadığı siyasi, toplumsal ve ekonomik buhranlarla pençeleşmektedir. tüm bunlar yaşanırken, bir yanlış anlaşılma sonucu dünya-minbari savaşı'nın patlak vermesi ve minbarilerin, savaşı kazanmak üzereyken ansızın savaşı sona erdirmesi hala sırrını korumakta ve kafaları karıştırmaktadır. dünya gücü, büyük kayıpların yaşanmasına yol açan böylesi bir savaşın tekrar vuku bulmaması ve tüm ırkların burada diplomatik ilişkiler geliştirerek barış ortamının muhafaza edilebilmesi için babylon adı verilen çok türlü bir istasyon projesine girişmiştir. fakat 1. 2. ve 3. istasyonların kimliği belirsiz güçlerce imha edilmesi, 4. istasyonun ise gizemli bir şekilde ortadan kaybolması dünya yönetimi'ni endişelendirmiş, ama tüm bunlara rağmen 5. istasyonun yapımına başlanması kararı alınmıştır.

babylon 5, toplam 2.5 milyon ton çelikten yapılan ve 8 km. uzunluğunda olan bir uzay üssüdür. üsse giren çıkan sayısız ırk vardır. bu ırklar aynı zamanda büyükelçilik derecesinde de babylon 5'da temsil edilmektedirler. dolayısıyla, büyükelçiler arasında her türlü politik ayak oyunu yaşanmaktadır. çıkara dayalı ittifak kuranlar, taraf değiştirenler, yanılanlar, pişman olanlar, intikam ateşiyle yananlar, sevilenler, nefret edilenler, korkulanlar, saygı duyulanlar... hepsi de dizinin dokusuna işlenmiş çarpıcı motifler gibidir. öte yandan sessiz sessiz yaklaşan büyük bir savaş, tüm ırkları kendi safını belirlemeye zorlayacaktır. tüm bu belirsizlikler içinde john sheridan'ın, dünya'daki diktatör yönetime savaş açmasıysa bir diğer sonucu merak edilen mücadele halini alacaktır.

***wikipedia'dan alıntıdır.


 1. hala izlemekteyim şu ana kadar ki görüşlerim.

  battlestar galactica'nın tutucu dedesi niteliğinde. kim kimden almıştır orasını bilemem ama izlediğim bsg'ye en yakın dizi. genede muazzam bir nesil farkı var. eski yapımları izleyemeyenler bakmasın bile.

  1. sezon ortalama hatta bilim kurgu olarak bakıldığı zaman vasat bile denilebilir.
  2. sezondan sonra senaryo ve karakterler cidden ilgi çekici hale gelmeye başlıyor. özellikle karakter gelişimleri ve değişimleri çok güzel yansıtılmış.
  3. sezon biraz lost gibi dağıttılar ama bence toplayamayacakları bir durum yok.