1. Efendim malumunuz ülkenin her yerinde mantar gibi biten avm'ler ve bunların içinde yer alan sinema salonu zincirleri sayesinde kapısı sokağa açılan, bağımsız mahalle/semt sinemaları her geçen gün daha da can çekişmeye, kapanmaya devam ediyor. AVM sinemalarının yapay ve samimiyetten uzak bir yapısı olduğunu düşünüyorum. çok zorda kalmadığı sürece (avm salonundan başka salonda oynamayan filmler, özel gösterimler, festivaller, davetiye vs.) bu sinemalara uğramayan başka youserlar da vardır, eminim. İnternette hala çok sık dolaşan şöyle bir görsel var fakat nereden baksanız 3-4 yıllık falan heralde. hem bu listeyi güncellemek adına hem de istanbul ve ankara dışında da öğrenebileceğimiz salonlar olması adına böyle bir başlık açmak istedim. Sevgili youserlar da bu başlığa, bu listede eksik olan veya yaşadıkları şehirlerdeki bağımsız sinema salonlarının ismini yazarlarsa çok iyi olur. kim bilir belki bir ziyaretimiz sırasında gidip o salonlarda izleriz filmleri.

  İstanbul:

  Beyoğlu sineması (Aynı yerde ayrıca Pera sineması da mevcut. İşletmecilerin aynı olup olmadığı konusunda emin değilim)
  Beyoğlu - Atlas sineması
  Beyoğlu - Cinemajestic
  Beyoğlu - yeşilçam sineması
  Kadıköy - Atlantis Sineması (Görselde yer alan bir sinema. İnternet sitesinde seanslar boş görünüyor. Şu an kapalı veya devredildi anladığım kadarıyla. Telefonu hattı düşmüyor, Facebook sayfası da Cinemall diye bir sayfaya yönlendiriyor.) (@ruhsuzkozmonot uyardı. Bu salon kapanmış ve yerine tiyatro salonu açılmış.)
  Kadıköy- Rexx sineması
  Kadıköy sineması
  Avcılar - Barış Manço Kültür Merkezi (bu sinema görselde Avşar sineması olarak yer alıyor fakat internet sitesine gittiğimde bu salonun adı geçmiyor. Avşar sinemalarını aradım orada bir şubemiz yok dediler.) Sinemalar sitesinde cinemapink olarak geçiyor. Kısa süre işletip devredilmiş ya da yanlış bilgi girilmiş olabilir.)
  Bağcılar - Site sinemaları
  Eyüp - Cineport Sinemaları
  Gaziosmanpaşa - Cinema
  Çemberlitaş - Şafak Movieplex sineması
  Şişli - Osmanbey Gazi sineması
  Maslak - Tim Sinemaları
  Ortaköy - Feriye Sineması (Görselde yer alıyor. Maalesef artık aktif bir sinema değil. yaklaşık 1-2 ay kadar önce kapılarını kapattı. İstanbulun en güzel fuaye manzarasına sahip bir semt sinemasıydı. Sadece festival ve özel etkinliklerde kapılarını açacak. Facebook adresinden takip edilebilir.)
  Suadiye - Movieplex (Görselde yer alıyor. Herhangi bir bilgiye ulaşamadım. Şu an aktif olarak faliyette değiller ya da kapanmış olabilir. Telefonu düşmüyor.)
  Caddebostan - Budak (Artık Cinemaximum Budak olarak işletiliyor.)
  Kavacık - Boğaziçi sinemaları
  Kozyatağı - Cinepol (Görselde yer alıyor. Maalesef Kapanmış)
  Pendik - Güney Sineması
  Pendik - Oscar Sinemaları
  Kartal - Vizyon Sineması
  Beşiktaş - Cinebow Yıldız sinemaları (Görselde yer almıyor. Geçenlerde ziyaret ettim. Gayet beğendiğim, ses sistemi temiz ve güçlü, koltukları düzgün bir salon. Bilet fiyatları da öğrenci 12TL tam 14TL. iki fragman sonra film hemen başlamıştı.)

  Ankara:

  Bahçelievler ve Kızılay - Büyülü Fener Sinemaları (Öğrencilik dönemlerimde uzun bir süre de çalıştığım, ne zaman gitsem evimde gibi hissetiğim bana göre ankara'nın en iyi sinema salonları. Festivallere sürekli ev sahipliği yapması, salon bolluğundan kaynaklanan film çeşitliliği, sinemaya verdiği önem gerçekten muazzam.)
  Çankaya - Kızılırmak Sineması (Şu an websitesi aktif değil. Ankaranın en eski sinemalarından birisi.)
 2. izmir için bildiğim kadarıyla karaca sineması bu alanda savaşını veren tek bağımsız sinema salonudur.
 3. İstanbul Çemberlitaş'da yer alan Şafak Sineması da borçlarına yenik düşmüş ve kapanma kararı almış. Maalesef bir salon daha AVM'lere yenik düştü.

  Yeri gelmişken Beyoğlu Sineması da biraz destek görebilmek adına yaz boyu seans ücretlerini 10tl'ye çekmiş durumda: https://twitter.com/BeyogluSinemasi/status/749250305829834752
 4. günümüzde türkiye baz alındığında sinema biletlerinin fiyatlarına şaşırmadan duramıyorsunuz. bazen salon büyüklüğüne göre, bazen konum sebebiyle fiyatlar değişip duruyor ancak insanı sinemaya gitmekten soğutan fiyatların yüksekliği benim gördüğüm kadarıyla asla değişmiyor.

  roland isimli youser'ın şu gönderisinden sonra böyle bir başlık açma fikri geldi aklıma. sizlerden istediğim, bildiğiniz, hesaplı ve günümüzün cidden film tadında filmlerini getiren sinema salonları hakkında lokasyon ve fiyat gibi bilgiler vererek bu dertlerden müzdarip vatandaşlarımızı, bu yerlere yönlendirmeye yardımcı olmanız.

  mesela ben, istanbul'un avrupa yakasında bu tür sinema salonları aramaktayım. bulduğum gibi de kriterler açısından burada sizlere sunmaktan çekinmeyeceğim. ya da belki siz bulmama yardım edersiniz. bu sayede bir anlamda da yerel sinema salonlarına desteğimizi arttırabilir ve bu sektördeki tekelleşmeye de minik bir darbe vurabiliriz.

  edit: başlık ahanda buraya taşınmış. ben sürekli yerel sinema salonları şeklinde aradığımdan bulamamışım ancak fikir çoktan akla gelmiş ve listeler yapılmış bile. yazarlara teşekkürlerimi sunuyorum.