1. görünce bile ıyyy, uyy diyenleriniz olacaktır. ben de sevmezdim önceden ama sanırım ilk konya civarında yemiştim. evet bir fabrika gezisi esnasında öğle yemeğine katılmıştık. o zamandan beri de seviyorum. etli ya da etsiz olarak yapılanı var. limon ilave ediliyor, piştiği zaman değişik bir dokusu var kendine has ve bu yüzden pişerken pek karıştırmamak gerekli.

  normal bilinen yeşil bamyanın yanı sıra izmir ve civarında ^:sanıyorum^ kınalı bamya bulmak mümkün. biraz daha uzun ve o yörece una bulanıp kızartılarak yeniyor.

  yakın zamanda pazarda kilosunu 20 tl olarak gördüğümü de not olarak düşeyim.
 2. eskiden annem içine koruk ( üzümün olgunlaşmamış hali ) sıkarak daha lezzetli bir bamya yemeği yapardı. bizim yöremizde hala bağı olanlar koruklu yapar.

  bamya; toplaması meşakatli ve bol kaşıntılı bir sebzedir. gün aşırı hasat edilmezse çabucak büyür, tohumlu iri olanları pek makbul değildir. fiyatı çok düşmez çünkü çiftçiler işçiliğinden ötürü dikmeyi tercih etmezler.
 3. kılçıklı (öylemi denir bilemedim) ve çok fazla limonlu olmamak kaydıyla bayıldığım yemek. soğanı da aşırıya kaçmasa iyi olur
 4. bayılarak yediğim, seveninin çok sevdiği, sevmeyenin ise nefret ettiği yemek. sanırım bizim evde çocukluğumdan beri yapıldığı için alıştım ve zaman zaman yokluğunu arıyorum. olsa da yesek. :/
 5. tüylü ve yapışkan bitki.
  toplaması zahmetli diye pahalı sanırım. bence pek bir numarası yok. ekşi bir şey eklemeden yemek mümkün değil.
 6. zeytinyağlısını ayrı, sıcağını ayrı sevdiğim süper güzel yeşil sebze...
  bazı kişilerce "mecazen" farklı anlamlarda kullanılması yıldızından bir dirhem bile eksiltmiyor...
 7. yeme içme kategorisinin en mide bulandırıcı cümlesini okumak istemiyorsanız burada kapatın bu başlığı...

  bu bamyanın turşusu...küçük bir çocuğun burnunda soğuktan kurumuş tatak^:sümük sümük, hehe!^ gibi.

  kim bilir, belki öyledir, belki de ben bamya turşusuna talebi azaltıp fiyatı düşsün diye bir umut yazmışımdır. kıps kıps
  mesut
 8. iğrenç görüntüsü ve kanımca berbat lezzetine rağmen doğada yetişen her canlı gibi bir yığın faydası olduğunu bugün başlığı görünce bir parça araştırınca öğrendim...

  mide ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayarak sindirim sistemine yardımcı olur. lif oranı yüksek olduğundan, idrar söktürücüdür ve kabızlığı gidermekte faydalıdır. mineraller açısından da zengindir, halsizliğe iyi gelir. çiçekleri ezilip kaynatılarak suyu içilirse göğsü rahatlatır ve yumuşatır.

  100 g bamya; ( tarım dergisinden alıntıdır.)
  kalori (kcal) 33
  toplam yağ 0,2 g
  kolesterol 0 mg
  sodyum 7 mg
  potasyum 299 mg
  karbonhidrat 7 g
  diyet lifi 3,2 g
  şeker 1,5 g
  protein 1,9 g
  a vitamini 716 iu c vitamini 23 mg
  kalsiyum 82 mg demir 0,6 mg
  d vitamini 0 iu b6 vitamini 0,2 mg
  b12 vitamini 0 µg magnezyum 57 mg
  içermektedir.

  haaaa şimdi bu bilgiler ışığında bir daha düşünüyorum... ve evlat olsan sevilmezsin bence bamya, seni asla yemiycemmmm.
 9. bazen şu görecelilik olayı sinirlerimi çok bozuyor. bamya sevilmez mi lan! sevin yahu çok güzel. bamya ve enginarı sevmeyen insanlara aşina değilim.
 10. canlılar taklitçidir. bir şeyi sevmediğinizde muhtemelen onu sevmeyi bilmiyorsunuz ve öğrenmiyorsunuz demektir. bamya sevmiyorsanız bamya seven birini bulup onun onu nasıl sevdiğini gözlemleyin sonra siz de bamyayı sever hale gelirsiniz. insanların evlendikten sonra taliplerinin artması da benzer bir olaydır aslında. sizin sevilebilir olduğunuzu görüp sizi seveni taklit ederek hayatta kalma şansını milyonda bir de olsa artırmış oluyorlar. bamya sevmekle evlilik ilişkisi kurduğum için tarım ve ahlak bakanlığından özür dilerim.
  abi