1. toplum içinde rezil olmaktan utanmayanların yerine de utanmak...
 2. bırakmaya çalıştığım huy.
  kurtulmak için vicdansız olmak gerekiyor sanırım.
  ramel
 3. kendisini kınamayı öğrenmemiş nefsin mastürbasyonu olan bir çeşit sosyal avuntu. çoğunlukla.
 4. bir toplumda var olan kötülük bütün insanlara mâl edilebilir mi ? insan yapmadığı elinden geldiğince engellemeye çalıştığı bir şey için niye utansın. galiba iyi insanlarda tahmin edilemeyen bir sorumluluk anlayışı var ve bu yüzden daima başkaları adına utanacaklar.

  tanım : iyi insanlar var oldukça ; var olacak eylem
 5. almanca'da "fremdschaemen" olarak kullanılır. türkçeye çevirisi direkt olarak yoktur.
 6. empati kurmaktan yoksun olan insanlarda pek de rastlanmayan duygudurum.

  bu da iyi insan olmakla değil beyninizdeki ayna nöronlarla ilgilidir.
 7. türk televizyonlarında sıklıkla başıma gelen durumdur.

  metrobüste dans eden bir insan için hissedenler var ve bence çok yanlış. dünyada dans etmesi gereken böcekler değil miydik zaten?

  bence para yahut başka herhangi bir çıkar için kendisini, ruhunu, yapacağı davranışları satmış birisi adına duyulduğunda yerinde olmaktadır.

  insan olmak bunu gerektirir. ha, imrenmiyor muyum başkası adına utanmayıp önemsemeyen insanlara? elbette kıskanıyorum. gerçekten ben de istemezdim böyle olmayı. lakin kendime hakim olamadığım bir utanma hali var ki böyle durumlarda neye bakıyorsam elimle yüzümü bile kapatıyorum. çok acayip bir hissiyattır yani.

  iyi mi kötü mü bir türlü bilemediğim, karar veremediğim eylemdir.
 8. empati yeteneğinin gelişmişliğinin bir göstergesidir.kendini tam olarak başkasının yerine koyup tepki verilir.başkasının yerine acı çekmek,başkasının yerine üzülmek gibi versiyonları vardır.