1. 25 eylül'de kuzey ırak'ta gerçekleştirilecek olan referandum. abd'nin bir kanadı buna karşı çıkarken esas orta doğu politikalarını belirleyen küreselci kanadının desteğinin var olduğu da su götürmez bir gerçek. tabii bununla birlikte israil'in açık açık pkk'yı terör örgütü görmüyorum demesi, referandumu ve bağımsız kürt devleti kurulmasını desteklemesi de abd'nin küreselci kanadının ne istediğini ortaya koyuyor.

    türk tarafına gelirsek... açıkçası ne söylesek boş. özal zamanında türk pasaportu olmadan burnunu dışarıya çıkaramayan barzanilerin bugün referandum yapması, zamanında ırak işgal edildikten sonra açık açık türkmenlerin yerinden, yurdundan edildiği dönemde tek laf etmeyenlerin bugün referandum olmasın diye bağırıp çağırmaları, akp'nin barzani hükümetine o dönemde lojistik destek verip askerlerini eğitmesi, gerekli kuruluşları oluşturmasına yardımcı olması vs. şimdi çıkıp bu adamlar referandum olmasın diyor. e peki o zamanlarda büyük orta doğu projesi diyenlerle neden dalga geçiyordunuz? çözüm süreci saçmalığında neden pkk ile müzakere yapıyordunuz? şimdi gerçekler bir bir ortaya çıkıyor ve türk devleti bir şeyleri değiştirmeye muktedir değil. nereden baksan fecaat. bir devletin dış politikası bu kadar plansız, bu kadar günübirlik ilerlemez. götünde ayı 15 sene önce bağırmaya başladı ama sen duymazdan geldin. şimdi o ayı ağzını açtı ve ısırığını almak üzere. sen ne yapıyorsun?

    gerçekten kafayı yememek elde değil bu ülkede. ırak politikası, suriye politikası, cemaat, ergenekon, balyoz, çözüm süreci ve buna benzer daha birçok olay. beğenmedikleri cumhuriyetin temel dinamikleriyle yaklaştığın zaman bu acıların hiçbiri yaşanmaz. bu adaletsizliklerin, saçmalıkların hiçbiri peydah olmaz. genişletilmiş orta doğu ve afrika planı tam gaz yürüyor. sıra kimde? müttefik olmayı yeni yeni akıl etmeye başlayan iran ile türkiye'de mi? günaydın, bir bardak soğuk su için.
    ae
  2. saddam rejimi dustugunden beri zaten kuzey irak'ta bir kurt devleti mevcuttur. artik resmiyete doksunler de ne halleri varsa gorsunler. ben bize bir zarari yada faydasi olacagini sanmiyorum, degisen birsey olmaz yani. ayni tas ayni hamam yillardir o bolgedeki sorunlarin cozumu olarak goruyorlarsa denesinler. bizim ulkemizi baglayan bir durum yok.