batman gotham knight - yasuhiro aoki - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.50)
batman gotham knight - yasuhiro aoki
batman'in kişiliğinin ve stilinin, anime tarzındaki 6 farklı öyküyle anlatıldığı batman: gotham knight, kara şövalyeye farklı bir bakış açısı sunuyor.
 1. batman'in sembolize ettiği şey, bir bakıma gotham'dan karanlık birinin şehri aydınlığa itme çabası gibi düşünülebilir. gotham knight'ta da ne olursa olsun iradesini güçlü tutan bruce wayne'in, kostümlü veya kostümsüz geçirdiği bazı zor zamanlarına ve aldığı önemli kararlara tanıklık ediyoruz. batman sevenlerin ilgisini çekeceğini düşünüyorum, sevmeyenler için de kuru aksiyon içermediğini not düşeyim.
 2. altı bölümden oluşan kısa anime çizgi filmi. bölümlerin hepsinde batman'i kevin conroy seslendirmektedir. bölümler ise şu şekildedir:

  !---- spoiler ----!

  - have i got a story for you

  josh olson tarafından yazılmış olan bu bölüm tam olarak batman'i konu almaz. daha çok batman, halk arasında nasıl görülür, nasıl bir efsanesi vardır şeklinde işlenir. oldukça da güzeldir bu işleniş şekli. çünkü batman'in istediği şeyi başardığını gösterir.

  - crossfire

  greg rucka tarafından yazılmış olan bu bölüm de ilk bölüme benzemektedir aslında. crispus allen ve anna ramirez isimlerindeki iki partner dedektifin batman'e bakış açıları ele alınır. bu bakış açıları ise biraz zıt tabanlıdır. ayrıca benim favorim bölümümdür.

  - field test

  bu bölüm konusu ve sonucu olarak da oldukça güzel ve bize bruce wayne'in aslında kim olduğunu anlatan bir bölümdür. lucius, bruce için ona gelen mermileri savuşturacak bir alet geliştirir. batman bunu kullandığında ise kendisinden seken bir kurşun başkasını yaralamıştır. bu olaydan sonra aleti kullanmayı bırakır, çünkü kendisinin de söylediği gibi yaptığı işte kendi hayatını ortaya koymaya dünden razıdır ve bu sadece kendi hayatı olmalıdır, başkalarının değil.

  - in darkness dwells

  david goyer'in yazarlığını yaptığı, altısı içinde belki de çizimlerini en sevmediğim bölüm budur. yine de batman'in etkileyici pozlarını açık ağzımla izlemekten geri kalmadım, bölümde de genel olarak buna çalışılmış bence. gordon'ın gözünden gösterilmeye çalışılması ayrıca güzel bir hava katıyor sahnelere.

  - working through pain

  bir önceki bölümde de minik bir replik olarak geçen başlığıyla bu bölüm brian azzarello tarafından yazılmıştır. bruce wayne bu sefer acıyla başa çıkma şekli açısından ele alınır. ancak ona bu konuda ders veren cassandra için bu acı, onu arzuladığı bir yola götürmektedir. bölüm sonunda batman'in elleri silahlarla dolu "i can't." demesi aslında tamamen cassandra'nın söylediklerine bir çağrışımdır.

  - deadshot

  alan burnett tarafından yazılmış son bölüm, bruce'un silahlara bakış açısıyla başlar ve bize batman ve deadshot arasındaki güzel bir karşılaşmayı anlatır. bu vesileyle de bruce'un durdurmayı dilediği, annesiyle babasını öldüren iki kurşunu hatırlatır bize. deadshot'ın yeteneklerine de küçük bir övgüyü sunmaktadır ayrıca.

  !---- spoiler ----!