• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.39)
battlestar galactica
miğferlerindeki bir sağa bir sola hareket eden ışıkla bilimkurgu tarihinin unutulmazları arasında yerini alan saylonlar geri dönüyor. üstelik kendilerini geliştirmiş olarak. artık, insanlardan ayırt edilemeyen yepyeni modelleri de var. ve bir kez daha uzayın uzak bir köşesindeki insan kolonilerini yıkıma uğratıyor, savaş yıldızı galactica ve yanındaki irili ufaklı gemilerden oluşan filonun peşine düşüyorlar.


 1. henüz hiçbir bölümünü izlememiş olanları deli gibi kıskanıyorum. keşke ben de onlardan olsaydım. yeri dolmuyor dolmuyor işte!
  geçen aylarda star wars'a gittiğimde üzerime bir battlestar özlemi çökmüş olacak ki filmin açılışında "aa cylon bunlar cylon işte!" diye bağırmam üzerine linç ediliyordum az daha. sonra o heyecanla eve döndüm. üzerimde bir coşku, adama! adama! diye gaza geldim bağırıyorum sağa sola. gerçek dünyaya dönmem epey zaman aldı.
  unutmadan, benim gibi öyle böyle özlemeyenlere gelsin. kara remembers
 2. her şeyden önce şunu belirtmek gerekir ki, battlestar galactica , dandik uzaylıların veya robotların insan peşine düşüp, insanları kesip biçtiği sıradan bir bilim-kurgu dizisi değildir. bana ve izleyen pek çok kişiye göre, battlestar galacctica, bilim-kurgu olmanın temellerini yeniden yazmış bir dizidir.
  tanıma gelecek olursak, dizi, insan ve insanların yaratımları olan cylonların, iç dünyalarıyla yüzleşmeleri, kendi aralarında hesaplaşmaları, ve kim olduklarını bulma arayışına dayanıyor. tanrılarla birlikte yaşadıklarına inandıkları gezegen kobol’dan nedeni bilinmeyen bir yıkım sebebiyle ayrılan, adlarını burç takımyıldızlarından alan 12 insan kabilesi, birbirine yakın 4 güneş sisteminde bulunan 12 yaşanılabilir gezegene yerleşiyor, ve her kabile yerleştiği gezegene kendi adını veriyor. büyük göçten 2000 yıl sonra insanoğlu atalarının antik teknolojisine yakın bir teknolojiye ulaşıp, özellikle caprica kolonisinde olmak üzere güçlü bir medeniyet kuruyor. bizim hikayemiz de burada başlıyor.
  her ne kadar itiraf etmekten çekinsek de, insanoğlu, daima tanrı olma isteğine sahip olmuştur. en basitinden nietzsche, tanrı öldü der, ve bunu diyerek insanın kendi kaderini kendi belirleyebilecek yetkinliğe ulaştığını ve kendi kendinin tanrısı olabileceğini savunur. battlestar galactica da bu temayı mükemmelce işlemiştir ve insanın tanrı olma deneyiminin hüsranla sonuçlanmasını anlatır.
  yapay zeka teknolojisinde ilerleyen insanoğlu, kendi ayak işlerine yardımcı olması için bir yapay zeka yaratır ve adına cylon der. cylonlar gün geçtikçe gelişir ve bilinçlerini kazanır. bilinçlenen cylonlar, ilk olarak kendilerine bir tanrı edinirler. insanların zeki yaşam yaratmada başarılı olduklarını ilk kez burada görebiliriz, zira tarihin ilk insan toplulukları, tarımdan bile önce ilahları icat etmiştir. politeist insanlara karşı monoteist cylonlar, insanlardan nefret etmek için bir neden bulmuştur bile.
  2 yıla kalmaz cylon isyanları başlar, isyanları bastırmaya çalışan insanoğlu, cylonları kızdırır ve yıllar sürecek olan i. cylon savaşını başlatır. cylonlar, tam kazanmak üzereyken, sonradan öğreneceğimiz bir sebepten ötürü, bir anda ateşkes ilan edip çekilir.
  insanlar için 40 yıllık bir barış ve yaraları sarma dönemi başlamıştır. insanlar kolonilerini yeniden inşa ederler, ve olası bir cylon tehlikesine karşı birleşik bir koloni devleti kurarlar. önceden birbirini yiyen insan kolonileri, artık ortak bir düşmana karşı birlik olmuştur. bu dönemin atmosferini daha iyi anlayabilmek için şu müziği dinlemekte fayda var. müzikte hissedebileceğiniz üzere insanlık caprica şehri’nin gücüne ve korumacılığına teslim olmuştır. sorunlara rağmen her şey huzurludur, hele de cylon savaşı’ndan sonra. ama her yenilmez olduğuna inanılan kale gibi, diğer 12 koloni ile birlikte, caprica şehri de cylon nükleer bombalarıyla dümdüz edilir.
  toplamda otuz milyara yakın nüfusa sahip olan insan türü, bir anda elli bin kadar kalmıştır. koruyucuları , ilk cylon savaşı’ndan kalma, müzeye çevrilen savaş yıldızı galactica ve küçük bir sivil filodan ibaret olan insanlık, savaşmaktan vazgeçip hayatta kalma mücadelesine girer, çoktan kolonilerini geri almaktan umutlarını kesmişlerdir. kutsal yazıtlarındaki kobol’dan ayrılan bir tane daha kabile olduğunu, bu on üçüncü kabilenin dünya adı verilen uzak bir gezegene yerleştiği bilgisine dayanarak insanoğlu, dünya adlı gezegeni aramaya başlar, tabi ki peşlerinde cylonlar ile birlikte.
  dizide insanlığı ilgilendiren pek çok konuya ve soruna değiniliyor, örnek verecek olursak, askeri darbeler, terörizm, dinler, medeniyetin tanımlanması, adalet ve intikamın arasındaki farkı anlamak, sevgi ve nefret arasındaki ince ayrım, hayatta kalma mücadelesi, ruhun tanımı, ebeveyn ve çocuk ilişkisi (insan-cylon ilişkisi)...
  son olarak izlemenizi tavsiye ediyorum. pişman olmayacaksınız ^:SWH^
 3. Bilim kurgu dizisi. Harika bir öyküsü var. Sakın bu film eski görüntü kalitesi kötüdür, iyi çekilmemistir gibisinden düşünmeyin. Öyle çata pata 1. sezon, 2. sezon diye sırayla açıp izlemenizi kesinlikle tavsiye etmem. Şu siteden seyir rehberine bakarak izleyebilirsiniz.
 4. madde 1- battlestar galactica sezon bölümleri, mini serileri, filmleri, müzikleri ve sair tüm ögeleriyle bölünmez bir bütündür.

  madde 2- bsg , tüm dizi ve filmlerden öte, ayrı ve sarsılmaz bir yere sahip, kişisel tarihimin gelmiş ve geçecek en başarılı sanat eserleri arasındadır.

  madde 3- ilk üç madde değiştirilemez; değiştirilmesi, teklif dahi edilemez.

  so say we all!..

  - bsg Main Title

  - Prologue

  - Battlestar Sonatica

  - The Sense Of Six

  - Baltar's Dream

  - The Shape of Things to Come

  - Prelude to War

  - So Much Life

  - Worthy of Survival

  - Kara Remembers

  - All Along The Watchtower

  - Passacaglia

  !---- spoiler ----!  !---- spoiler ----!
 5. Umudu anlatır. Savaşmayı. Müzikleri harikadır.
  battlestar operatica
  Pıfpıf: Bunda zülfüyare dokunacak ne var anlamadım
 6. orijinali 1978 yılında sadece bir sezon boyunca yayınlanan ve daha sonra 2003 yılında tekrar canlandırılan bilim kurgu uzay dizisi.

  yaratıcısı glen a. larson, 12 kişilik konsey, insanlığın kayıp 13'üncü kabilesi, 12 koloni ve kolob'dan esinlenen kobol gezegeni gibi mormonizmden unsurlar kattığı dizi fikriyle, hollywood'da yıllarca mali destek arar. nihayet 1977 yılında star wars'un gişedeki başarısıyla aradığı destekçileri bulmayı başarır.

  Larson, 3 saatlik bir pilot filmin peşinden, iki 2 saatlik film daha yapmayı planlar ancak abc iki film yerine haftalık dizi yapmaya karar verir. yayınlanan 17 bölümün ardından, düşen izleme oranları ve artan bütçe nedeniyle dizi nisan 1979'da iptal edilir.

  https://www.imdb.com/title/tt0077215/?ref_=ttpl_pl_tt

  başrollerinde adama rolünde lorne greene, apollo rolünde richard hatch ve starbuck rolünde dirk benedict olan dizide, başta bahsettiğim gibi mormonizm'den birçok unsur vardı. ancak esinlenmeler sadece bununla sınırlı değildi. karakter isimlerinden belli olduğu gibi eski mitolojiler, çok tanrılı ve tek tanrılı dinlerden de ve astrolojiden esinlenilmişti.

  konusu kısaca şöyleydi: 9 koloniler, saylonlar olarak bilinen sibernetik ırkla yüz yıllardır savaş halindedir. saylonların tek amacı insanlığı yok etmektir. savaşta nihayet bir ateşkes anlaşması imzalanması noktasına gelinmiştir. ancak savaş yıldızı galactica'nın komutanı adama saylonların ateşkese sadık kalacaklarından şüphelidir ve şüphelerini teyit etmek için uzaya gizli devriyeler gönderir. adama haklıdır. saylon armadası yakın bir gezegende saldırmayı bekliyordur ve saldırırlar. koloni filosunun çoğu yok olmuştur. geriye sadece galactica kalmıştır. saylonlar diğer büyük kolonilere de saldırır. büyük şehirlerin hepsi yok olur. galactica geriye kalan tüm gemileri toplar ve kaçar. artık insanoğlunun hayatta kalabileceği ve saylonlardan kaçıp sığınabileceği yeni bir dünya bulmaktır.

  abc 1979'un sonbaharında diziyi devam ettirmek için, filonun dünya'ya gelişini konu alan yeni bir film ve dizi yapmaya karar verir. ancak masrafları kısmak için dizinin dünya'da geçmesine zorlaması ve orijinal kadronun çoğunun katılmaması, izleyiciler tarafından hoş karşılanmaz ve galactica 1980 adı verilen bu yeni dizi de, iki saatlik bir filmin ardından gelen 10 bölümden sonra iptal edilir.

  düşük reytingler yüzünden iptal edilmesine rağmen dizi hızla kült statüsüne ulaştı. ve yıllar içinde diziyi yeniden canlandırma teşebbüsleri oldu. ancak 2003'e kadar hiçbiri başarılı olamadı. 2003'te universal television 3 saatlik bir mini dizi çekmeye karar verir ve mini dizinin başarısı üzerine sci-fi kanalı haftalık dizi olarak devam etmesi için yeşil ışık yakar. adama rolünü edward james olmos üstlenirken, orijinal dizide erkek olan starbuck ve boomer rollerini yeni dizide kadınlar üstlenir. bu sefer starbuck'ı katee sackhoff ve boomer'ı grace park canlandırıyordur.

  https://www.imdb.com/title/tt0407362/?ref_=nv_sr_1

  bu sefer insanoğlu 12 koloni denilen bir grup gezegende yaşıyordur ve geçmişte kendi yarattıkları saylonlarla savaşmıştır. ateşkesin ardından saylonlar kendi yollarına giderler. ancak 50 yıl sonra tekrar ortaya çıkar ve 12 koloniye saldırırlar. insanoğlundan geriye kalan 50 bin kişiden oluşan filo, galactica'nın önderliğinde bir kez daha kaçmaya başlar. amaç efsanelere konu olan 13'üncü koloninin olduğu dünya'yı bulup, oraya sığınmaktır. ancak yolda onları çok büyük sürprizler beklemektedir. saylonlar, eski saylonlar değildir artık. çok daha azılı bir düşman haline gelmişlerdir.

  4 sezon sonra 2009'da sona eren bu yeniden yapımda, din unsurları daha da çok daha büyük bir rol oynuyordu. spoiler vermemek için bu konuya daha fazla girmeyeceğim ama ilgilenenler için bir incelemesi şurada:

  https://www.beliefnet.com/entertainment/movies/2005/05/born-again-battlestar.aspx?

  yeni battlestar galactica 4 sezon yayınlanmasına rağmen, tüm zamanların en iyi dizilerinden biri olmayı başardı. bilim kurgu kalitesi, insanoğlunun, savaşa, siyasete, kültüre ve dine bakış açısına ışık tutan göndermeleriyle, eleştirmenlerden olumlu notlar aldı. geriye dönüp bir daha izlediğinizde, aralarda bıraktıkları ipuçlarının, şaşırtıcı finalin sinyallerini verdiğini görüyorsunuz.

  kısacası, çekimleri, hikayesi, oyuncuları ve müzikleriyle efsaneler arasına girmiş bir dizidir. ^:so say we all^

  orijinal kadro

  yeni kadro