1. 80 bin kişilik bir şehirmiş. ben yeni duydum adını.
  2. yetenek sınavı için gelen öğrencilerin kurtce şarkı söylüyorlar diye "pkk bayrağı astılar" yalaniyla linç edilmeye çalışıldığı ve öğrencilerin toplu geldiği minibusun yakıldığı kenttir. hdplilerin içinde bulunduğu minibusu yakmaya çalışan erzurum fasistlerinin kankasidir bu bahsi geçen bayburtlular.

    bu olay sonrası hiçbir kimse görüntülere rağmen goaltina alınmamıştır.

    vali "halkın tepkisi" diyerek geçiştirmiştir. kim sizi savcı yaptı kim sizi hakim yaptı da pkk propagandası yaptı diye karar verip halkın ceza kesmesini normallestiriyorsun. peki ya hukuk... bayraktan ülke bölünmez de, ola ki yasada karşılığı var ve delili buldun al gözaltına ama diğerini de araç kundaklamaktan alacaksın, yahu nefret suçu va, linç var, araç yakma var gözaltı yok. sonra da ay ne kadar demohratiğiz , la sen anayasaya bağlı değilsin ve mesruiyetin yok, hukuk yok, ne demokratik, muz cumhuriyeti bile değil burası
  3. Az önce internette bayburt'la ilgili arsma yaptım ve şehrin merkezindeki saat kulesiyle ilgili bir yazıya denk geldim.

    1923'te yapımına başlanmış, 41 basamakla şerefesine çıkılıyormuş, 21 m yüksekliğindeymiş, şehrin her yerinden görünüyormuş.

    ahaliye yüksek geldiği için pek fazla çıkan yokmuş..
    Yükseklik korkusu olanlar bayburt'a gitmesin, aman diyim

    kule, iniş izni istiyorum
  4. şehrin ismi ; bizans devrinde yüksek anlamına gelen baberd'den türemiştir.
    berd’ in “yüksek kale” anlamına geldiği bilinmekteyse de ilk hecesine bir mana verilememektedir.
    1647 yılında şehri ziyaret eden evliya çelebi bayburt adının zengin manasına gelen “bay” belde manasına gelen “yurt” gibi iki kelime ile izah eder.
    osmanlı dönemine ait kaynaklar ise ismi bu günkü söylenişine uygun olarak bayburt şeklinde kaydederler.