1. iki açıdan bakılabilir. birincisi fiziki, ikincisi manevi.

  fiziki açıdan;
  kadının kimse ile beraber olmadığını bekaretten anlamak -mümkün değil ama- mümkün diyelim.
  erkeğin kimse ile beraber olmadığı nereden anlaşılacak? yani el değmemiş hatun isteyen zat-ı muhteremin, hatun ellemediğini nerden bilecekler?
  bunu dindar kesim söylüyorsa, hakkaniyet nerede? yok dindar olmayan kesim söylüyorsa hani eşitlik?

  yalnızca erkeklerin boşalım sorunlarını çözmek için mevcut olan ciddi bir sektör var, hatırlatırım!

  geçelim manevi açıya;
  el değmemiş hatunun peşinde olan muhterem, kavun gibi dibine bakıyor. fakat iş erkeğin hesabını kontrole gelince, erkeğin nedense sadece sözleri kontrol ediliyor?
  halbuki erkek, yalanıyla meşhur olan bir canlıyken, bu nasıl bir ironidir? yani kadın niye ıspat etmek zorunda da , erkek söyleyince yetiyor?
  şimdi bana kadının 9, erkeğin 1 nefsi var martavalını okumayın. çünkü tecavüz diye bir katliam çeşidinin mucidi ve öncüsüdür erkek. e hani nefis?
  şimdiye kadar çok nadir ve goygoy olmakla birlikte iki tecavüz vakası bulabilmiştim kadının erkeğe olan. o da izolasyonçokomastik ülkelerinde.

  bunun dışında;
  ikileme dikkat çekmek için şunu söyleyebilirim;
  hemcinslerim olduğu için biliyorum tabii ki bunu. hiç el değmemiş, zerre tecrübesi olmayan kadın isteyip evlenmenin peşinde olanlar, evlenip çoluk çömbeleğe karıştığında, tecrübeli ve sevişmeyi bilen bir hatun bulduklarında neler yaptıkları da hepimizce aşikar değil mi?
  sokakta bilmem ne, mutfakta bilmem ne, yatakta bilmem ne gibi bir kriterin varsa canım benim, o mutfakta bilmem ne olmak için eğitilen, sokakta bilmem ne olmak için eğitilen, yatakta bilmem ne olmak için de eğitilecek. :)

  elinde, sadece bir yere sokmak için bulunan uzvun varken, sen "işi öğrensin" adı altında "milli" olmuyor musun?
  e mübarek, kadının durumunun ne kadar komplike ve ne kadar karmaşık olduğunu anlayamayacak kadar düşük bir anlayışla, nasıl onların eğitilmemesini isteyebilirsin?

  eşitlikse, eşitlik; hakkaniyetse, hakkaniyet.

  ben çok "aman canım biz de yaptık birsürü şeyler, ortaçağda mıyız?" diyen embesilin -nasıl bir gurururu varsa- gururuna yediremeyip en hafif tabirle kadına şiddet uyguladığına şahit oldum.

  nedense hemcinslerim, cehalette, modernlikte filan birbirlerinden ayrılıp birbirlerini bir kaşık suda boğacak derecede düşman görmelerine rağmen; konu erkeklik gururu olunca "bütün erkekler, birleşin!" çağrısı yapıp voltran oluyorlar. *kinin gururu olduğunu savunmak nasıl bir kafa, anlatamıyorum.

  ezcümle; önemli diyenin hali de önemli, önemsiz diyenin hali de önemsiz. tutarlılık büyük meziyet.
 2. köy yerinde önemlidir. çünkü kız bakire değilse yüksek ihtimal tecavüze uğramıştır ve yine yüksek ihtimal bu aile içinde gerçekleşmiştir. tersinden alınca konuyu bu yüksek ihtimalle kendilerinin yapmış olması durumu kızı aile içinde tecavüzden korumuş oluyor, eve rahat girip çıkanlar kıza elleşmiyor ve nihayet telli duvaklı gelin olunca da bu ailenin şerefi sayılıyor çünkü onca yıl tecavüz etmediler. kızın bakire olarak evlendirilmesi aile efradı içinde bir tane bile kendine sahip olamayan yok demektir, hanede şerefsiz, namussuz, tecavüzcü bir kişi bile yok demektir. daha daha eski zamanda bu aile-kabile 'insan' olma erdemindedir, şerefe layıktır demektir. olay böyle çünkü kızın zaten yaşı küçük, reşit değil, pasif bi konumda.

  zaten eski dönemlerde üniversite okumak yaygın olmadığı için kizlar 16-18 erkekler de 18-20 arası evlendiriliyordu, şimdi de köy yerinde uygulama böyle devam ediyor. o zamana kadar da kız evden pek çıkamıyor, çıksa da konu komşu görmeden bir yere de gidemiyor. kız bakire değilse ve isteyen kişi bu duruma itiraz ediyorsa en şüpheli kişiler ailedekilerdir, amcaoğlu kardeş hatta baba bile olabilir. buradan konu zaten töre cinayetine giriyor. namus meselesinin de kökeni ailedeki erkeklerin kıza tecavüz etmiş olma ihtimalinin suçluluk psikolijisi. yani toplum diyor ki kıza tecavüz ederseniz bu ortaya çıkar ilan edilir onu öldürmek zorunda kalırsınız. bu da dizginliyor tabi oldukça.

  bunun dışında kalan durumlarda yani normal severek ilişki kuran, lise ya da üniversite egitimi alan, birey olma yolunda ilerleyen ve cinsel anlamda aktif dönemlerinde evlenmek yerine kişisel gelişimle uğraşan günümüz insanı için pek bir önemi yoktur. çünkü toplum bu kişilerin eve kapatılıp tecavüz edildiğini düşünmez. aileler de suçluluk duymaz.
  abi
 3. seks bu kadar önemli değildir ki, bekaret önemli olsun. türkiye'de insanların en fazla eksikliğini yaşadığı konuların başında geldiği için, ucu sekse değen herşey de tartışma konusu oluyor haliyle. sevişin abi korkmayın, güzel vakit geçirin. evet bazı konular önemlidir insanlar için, mesela güven. insan güven ister çünkü güvensiz bir ortamda rahatsız edici duyguları veya kuşkuları sebebiyle yaşadığı anın kalitesi de beraberinde düşer. ancak, bir gün ölüp, yok olacak bir varlık olarak kendinizi çok da gerekli olmayan sınırlara hapsetmeyin, sevişin...zaten sonunda kafanızda o kadar büyüttüğünüz gibi bir olay olmadığını da göreceksiniz. partnerinizle hem duygusal hem de fiziksel bir climax'e ulaşmayı hedefleyerek güzel vakit geçirin. zaten böyle stres dolu boktan bir gündem içinde boktan hayatlar yaşarken, bir de kendi kendinizi sınırlamayın. bekareti de kafanıza takmayın, aşın böyle şeyleri..
 4. anlaşma noktaları kafadarlık değil de yatak olan, her orgazmdan sonra pişmaniyet getirebilecek bir evlilikte aranan şeydir ve önemsiz olması gerekir.
 5. erkeğe bekareti belli edebilecek birşey taksak bekaret çok önemli dye gezen tiplerin yüzde doksanı anında ters döner yok canım ne alaka önemli değil tabiki der.
 6. (bkz: bkz fasilitesi ile konuşmanın dayanılmaz hafifliği)

  bu konu hakkında sizler için derlediğim popüler cevaplar aşağıdadır:

  1. bekaret önemlidir çünkü insanlar ilklerini yaşıyorlar. bu onlar için özel olmalı vs. (romantizm örtüsü altında zar savunuculuğu)

  2. o zar sadece vaginal yolla ilişkiyi gösterir. bunun analı var oralı var. (büyük resmi gör türkiyem bakış açısı)

  3. zar önemli değildir, seks de yeme içme gibi insanın fiziksel ihtiyaçlarından biridir. doğaldır, normaldir. (bu konu hakkında dünyaya düşen ilk yorum tanesi)

  4. kadınlar anatomik olarak üriner sistem enfeksiyonlarına daha yatkındır. hatta bu zarın yırtıldığı ana kadar oranlar eşitken cinsel hayatla beraber oran kadın lehine artar. bu zarı tek işlevi budur. (bilimsel açıklama)

  5. (bkz: bir bitmediniz) artık bilimum sözlük ve sosyal paylaşım platformlarında bu soru ile muhatap olduğundan bıkkınlık gelen kaşarlanmış internet kullanıcısı.

  6. bir de larden var. hala megan fox diyor.
 7. kadın ya da erkek "insan ruhunda" bekaret önemlidir.

  edit:(bkz: bekaret) bekaret: masumluk, saflık, temizlik
 8. bence önemli diye görüş belirten (bkz: clifford clavin) in kendi kendi ile çeliştiğini gösteren sorudur.

  madem senin için bekaret önemli neden sol elin bakir değil ve neden rekor kıracak derecede iki kusur saat boyunca sol elini örseledin?
 9. bekaret küçük kız çocuklarını enfeksiyondan korumak amaçlı üreme sisteminde bulunan bir zara verilen isimdir. ve evet tuvalet eğitimi alana kadar önemlidir.
  sonrasında ise namus adı altında kadına yüklenen bir şeydir. gereksizdir.

  erkeklerin bakire bir kadın (kadın çünkü kadın cinsiyettir , zarla ilgisi yoktur) isteme sebebi genelde kendinden başka kimse olmasın da ben kıyaslanmayayım derdidir.

  özetle : önemli değildir. sevişin.
 10. evlilik yaşının 30ları geçmeye başladığı bugünlerde önemini yitirmiştir bu mevzu. klişe bir laf olacak belki ama insanın ruhunda bi kaşarlık olmadıktan sonra sevdiğiniz bir kadını bu sebepten dolayı bırakmak hakkaten mantıklı mı geliyor bilmiyorum.

  samimiyete inanmak istiyorum. kendi yaşamınızdan bir yola çıkın, kendinize karşı dürüst olun arkadaşlar, benim gözlerim neler gördüyse sizin de gözleriniz görmüştür muhtemelen. amiyane tabirlerin en dibinden bir bakınızı verip ruh kaşarlığına değinmek istiyorum:

  (bkz: davul belki patlamamış ama tokmağın da değmediği yer kalmamış)

  çok da şeyaapmamak lazım özetle.